Jak rozliczyć PIT?

20-07-2021, 14:56

Każdy dorosły obywatel jest w obowiązku rozliczyć się raz do roku z Urzędem Skarbowym. Rok w rok należy złożyć deklarację pit o wysokości osiągniętego dochodu bądź naszej straty z poprzedniego roku podatkowego. Jest to obowiązek każdego podatnika bez wyjątków.

Urząd Skarbowy należy wskazać zgodnie z miejscem zamieszkania podatnika. 

 1. PIT 28
 2. Zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu i wysokości dokonanych odliczeń od przychodów ewidencjonowanych.
 3. Dochody pozyskane z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak rozliczyć PIT 28

PIT 28

Deklaracje PIT 28 wypełniają osoby, które podjęły decyzje o rozliczeniu na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Są to osoby fizyczne, które w roku podatkowym prowadziły indywidualną działalność gospodarczą lub byli wspólnikami spółek cywilnych lub jawnych. Są to również podatnicy rozliczający przychód z dzierżawy prywatnej, poddzierżawy, umowy najmu, podnajmu, dzierżawy i umów o podobnym charakterze oraz ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych oraz ramach rolniczego handlu detalicznego. 

Wypełniając PIT 28 można odliczyć między innymi:

 • składki na obligatoryjne ubezpieczenia społeczne,
 • składki na konieczne ubezpieczenie zdrowotne,
 • straty z działalności gospodarczej,
 • darowizny przekazane m.in. na cele pożytku publicznego, kultu religijnego, krwiodawstwa (krew i jej składniki),
 • przeciwdziałania COVID-19,
 • ulgi rehabilitacyjne,
 • ulgi na Internet,
 • ulg mieszkaniowe na prawach nabytych, np. ulgi odsetkowej.

Ryczałtowcy nie odliczają ulgi prorodzinnej, ulgi IP BOX, ulgi B+R. Ulgi te mają prawo rozliczać w sytuacji, gdy posiadają inne źródła przychodów, rozliczane na innych deklaracjach podatkowych.

 

Zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu i wysokości dokonanych odliczeń od przychodów ewidencjonowanych

Wiemy już, żę deklaracje PIT-28 dotyczy podatników, którzy w poprzednim roku wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 

Najwygodniej złożyć PIT 28 online. Aby to zrobić należy wejść na stronę internetową e-Urząd i wybrać zeznanie pit  a następnie uzupełnić dane „Twój przychód”, „Ulgi i odliczenia”.

Dodatkowo można zmienić lub wybrać OPP, czyli Organizację Pożytku Publicznego, na rzecz której podatnik chce przekazać 1%. PIT 28 instrukcja znajduje się na stronie www.e-pity.pl w zakładce instrukcja - wypełniania. 

 

Dochody pozyskane z pozarolniczej działalności gospodarczej

W zeznaniu pit nie możemy rozliczać się wspólnie z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Zeznania PIT 28 dotyczy osób, które w rozliczanym roku podatkowym: prowadziły pozarolniczą czynność gospodarczą jednoosobowo, prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej lub jawnej. 

Sporządzanie zeznań PIT w intuicyjnych programach, gdzie przeliczają się automatycznie aktywne formularze jest najszybszym sposobem na rozliczanie dużych ilości zeznań w krótkim czasie. Podobnie jak w przypadku korzystania z Kreatora PIT, program na bieżąco kontroluje wartości wprowadzanych ulg podatkowych i ogranicza je jeśli zachodzi taka potrzeba.

Podsumowując, w dzisiejszych czasach najlepiej rozliczyć PIT online. W Internecie istnieje wiele instrukcji i artykułów, które opisują lub pokazują jak zabrać się do wypełniania deklaracji PIT. Programy, które powstały ułatwiają nam rozliczenie, aby coroczny obowiązek każdego podatnika był do wykonania szybko i przyjemnie i nie kojarzył się z godzinami spędzonymi nad dokumentami, których nie rozumiemy. Zatem zachęcamy do korzystania z programów ułatwiających rozliczenie. 

pit 28Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag PIT 28tag nolstag nolhtag forever
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.