Jak prawidłowo napisać pozew rozwodowy?

21-12-2020, 07:19

Złożenie pozwu rozwodowego to często wybierany sposób na to, aby zakończyć nieudane małżeństwo. Zanim jednak sąd będzie mógł go orzec, należy złożyć prawidłowo przygotowany pozew.

  1. Gdzie złożyć pozew o rozwód?
  2. Jak uzasadnić decyzję o rozwodzie?
  3. Co warto wiedzieć na temat pozwu rozwodowego?
  4. Profesjonalna pomoc prawna przy rozwodach
pozew rozwodowy

Jednocześnie warto pamiętać, że chociaż samo napisanie pozwu nie jest trudne, to problemy zazwyczaj pojawiają się później. Dlatego też warto od razu nawiązać współpracę z adwokatem, który udzieli niezbędnego wsparcia, a w razie potrzeby zadba o to, aby jego klient nie poniósł strat podczas trwania sprawy rozwodowej.

Gdzie złożyć pozew o rozwód?

Zgodnie z obowiązującym prawem małżeństwo uważa się za coś nierozerwalnego. Tym samym - przynajmniej teoretycznie - trudno je zakończyć. Należy więc mieć świadomość tego, że w niektórych przypadkach sąd może odmówić orzeczenia rozwodu. Najczęściej ma to miejsce wtedy, gdy przez taką decyzję mogłyby ucierpieć nieletnie dzieci. Sądy nie orzekają również rozwodów wtedy, gdy decyzja ta byłaby w jakiś sposób sprzeczna z zasadami określającymi współżycie społeczne. Czasami jednak są sytuacje, gdy rozwód jest jedynym sensownym wyjściem. Ma to miejsce między innymi wtedy, gdy któraś ze stron stosuje wobec drugiej przemoc. W takim przypadku pozew o rozwód składa się w sądzie okręgowym. Powinien to być sąd odpowiedni dla okręgu, który obsługuje ostatnie wspólne miejsce zamieszkania pary. Musi jednak zostać spełniony jeden warunek, a mianowicie powinien to być okręg, w którym wciąż przebywa jedno z małżonków. Może się jednak okazać, że żadna z osób nie mieszka w takim okręgu i konieczne będzie wybranie sądu, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanej strony.

Jak uzasadnić decyzję o rozwodzie?

Odpowiednio uzasadniony wniosek może przyśpieszyć załatwienie wszystkich stresujących etapów związanych z rozwodem. Uzasadnienie nie musi być oczywiście bardzo rozbudowane, ale powinno zawierać szczegóły związane z rozpadem pożycia małżeńskiego. Trzeba również uwzględnić informację o dzieciach. Jeżeli z takiego związku podchodzą dzieci, należy podać ich wiek oraz aktualną sytuację życiową – radzi adwokat. Zabrze czy Katowice – wszędzie prawo działa tak samo i wniosek wymaga tych samych elementów – bez nich będzie nieważny lub nie będzie stanowił wystarczającego dowodu. Przygotowując pozew o rozwód, musisz również pamiętać o złożeniu podpisu, bo w przeciwnym razie taki dokument nie zostanie rozpatrzony. Jeżeli korzystasz z pomocy adwokata, który otrzymał niezbędne upoważnienie, może podpisać się jako przedstawiciel. Skonsultowanie z prawnikiem przyjętego uzasadnienia pomoże ci uniknąć wpisania rzeczy, które - chociaż wydają się ważne - w oczach sądu nie będą miały żadnego znaczenia.

Co warto wiedzieć na temat pozwu rozwodowego?

Nawet po złożeniu prawidłowo przygotowanego pozwu rozwodowego może się okazać, że sąd nie będzie chciał go orzec. Zamiast tego może zachęcić do mediacji. Takie decyzje padają w przypadku tych związków, które można jeszcze uratować. Jednocześnie przy pozwach rozwodowych nie może dojść do powództwa wzajemnego.

Profesjonalna pomoc prawna przy rozwodach

To wszystko może wydawać się skomplikowane, jednak na każdym etapie rozwodu pomoże ci adwokat. Szukaj sprawdzonych kancelarii, z dużą liczbą dobrych opinii. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o szczegóły związane z uzasadnieniem wniosku, a każdy punkt procesu rozwodowego zostanie Ci dokładnie i solidnie wytłumaczony.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag pozew rozwodowytag nols
To warto przeczytać

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Serwisy specjalne: