Jak prasować obrusy - praktyczne wskazówki

04-01-2021, 19:13

Koronkowe, białe, z barwnymi wzorami, haftowane, z fantazyjnymi wyszyciami – obrusy w rozmaitych kształtach od prostokątnych, po okrągłe, na kwadratowych skończywszy. Od wieków zdobią stoły na całym świecie, efektownie dopełniając stylistykę wielu wnętrz. Swój idealny wygląd zawdzięczają szczególnej dbałości przez gospodynie domowe, które dokładają wszelkich starań, aby obrusy na stół prezentowały się idealnie.

Zachowanie obrusów w doskonałym stanie jest nie lada wyzwaniem. Niemalże po każdym praniu lub wyjęciu z szafy obrus wymaga wyprasowania, które nienależny do ulubionych czynności. Dlatego my podsuwamy kilka niezwykle prostych trików pozwalających w łatwy i szybki sposób wyprasować dowolny model.

Proste wskazówki pomagające wyprasować obrus na stół

Bez względu na to, z czego został wykonany obrus, czy jest z koronki, lnu, bawełny, tkanin mieszanych, tworzyw sztucznych, takich jak poliester, po jego upraniu nie czekaj, aż wyschnie. Obrusy należy prasować zawsze, gdy są jeszcze mokre. Podobnie wygląda sytuacja, gdy wyciągniesz z szafy model dedykowany na specjalne okazje i rozłożysz go na stole. Wówczas warto spryskać go delikatnie wodą, aby stał się wilgotny, dzięki temu łatwiej i szybciej uprasujesz wszelkie zagniecenia oraz zagięcia.

Jeśli prasujesz obrusy na stół wykonane z tkanin syntetycznych, mieszanych lub z bardzo delikatnych materiałów i obawiasz się ich zniszczenia, to na powierzchnie, które będziesz prasować, połóż cienką ściereczkę lub kawałek materiału z naturalnych włókien. Zapobiegnie to przywieraniu żelazka do powierzchni obrusa, jego zabrudzeniom,  przypaleniu oraz nieestetycznym smugom. Pamiętaj, by prasując dowolny model wykonywać tę czynność na całkowicie gładkiej powierzchni, mając pod spodem koc lub grubą tkaninę. Obrusów nie powinno się prasować bezpośrednio na drewnianej desce.

Dopasuj temperaturę prasowania

Właściwe uprasowanie obrusa zależy w dużej mierze od doboru odpowiedniej temperatury. Należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta i nie przekraczać wskazanej wysokości temperatury, ponieważ może to spowodować przedwczesne jego zniszczenie. Natomiast zbyt niska temperatura sprawi, że zagniecenia nie zostaną uprasowane.

Przed rozpoczęciem prasowania nowego obrusa, który jeszcze nie był używany, należy sprawdzić, jak materiał na nie zareaguje. W tym celu wystarczy  rozgrzać żelazko do temperatury wskazanej przez producenta obrusa i odwrócić jego fragment na lewą stronę i delikatnie przeprasować go kilka razy.

Ustawienie temperatury prasowania uzależnione jest od rodzaju surowca, z jakiego została dana tkanina wykonana i waha się między 110–220 ℃. Jeśli materiał jest całkowicie naturalny, to można zastosować wysokie parametry, ponieważ jego włókna są trwalsze i bardziej odporne na działanie gorąca. Obrusy lniane prasujemy w temperaturze około 200 ℃, a niektóre modele nawet w 220 ℃.

Modele bawełniane należy prasować w temperaturze od 150 do 180 ℃. Z kolei obrusy nowoczesne ze sztucznych tworzyw, takich jak wiskoza lub poliester maksymalnie w 90 ℃. Reasumując, wyprasowanie obrusa jest zadaniem niezwykle prostym i szybkim, jeśli stosuje się podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz zalecenia producenta. Pozwoli to na korzystanie z obrusów na stół w doskonałym stanie przez wiele lat.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Tematy pokrewne:  

tag obrusytag nols
To warto przeczytać


fot. PolyRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: