Jak powinna wyglądać dobra strona www?

30-04-2021, 08:47

Dziś, w XXI wieku trudno wyobrazić sobie firmę bez jej obecności w Internecie. Zdarzają się jeszcze przypadki, kiedy właściciel polega na tradycyjnych metodach marketingowych. Niemniej, prędzej czy później, każdy do Internetu trafi. Podstawową wizytówką firmy w sieci jest strona internetowa. Jak powinna wyglądać dobra witryna firmowa? O czym pamiętać przy jej projektowaniu?

Zaplanowane działania

To bardzo ważne, aby wszystkie działania dotyczące projektu naszej nowej strony www były zaplanowane. Chodzi przede wszystkim o porozumienie na polu wykonawca i właściciel firmy. Nie możemy doprowadzić do tego, by koncepcje rozjechały się całkowicie, a oboje posiądą taką wiedzę dopiero w momencie, w którym przedstawiony zostanie wstępny projekt. Dlatego mamy szereg pytań, na które powinien odpowiedzieć właściciel firmy przed rozpoczęciem procesu projektowania:

  1. Jakie informacje mają pojawić się na stronie?
  2. Czy strona ma posiadać prócz podstawowych funkcji bardziej rozbudowane moduły?
  3. Po czyjej stronie jest przygotowanie tekstów na stronę internetową?
  4. Jaki jest oczekiwany termin realizacji strony www?

Co w nagłówku, co w stopce?

Jak powinna wyglądać dobra strona www?

Pamiętajmy, że przez lata użytkownicy przyzwyczaili się do korzystania ze stron internetowych w pewien konkretny sposób. Dlatego też, nie ma co wymyślać koła na nowo. Trzeba skorzystać ze standardów, które panują. Wpływa to dobrze na tzw. UX czyli wrażenia użytkownika. Obecnie, strony internetowe musimy projektować w taki sposób, by użytkownik w jak najprostszy i najszybszy sposób dotarł do interesującej go informacji, produktu itd. Doświadczone firmy jak strony internetowe Śląsk z pewnością podpowiedzą jak powinien wyglądać nagłówek, w którym zwyczajowo znajdziemy logotyp firmy, intuicyjną nawigację i coraz częściej pierwszy kontakt np. klikalny numer telefonu. Pamiętajmy, że nagłówek dla laptopa i dla smartfonów będzie nieco się różnił. Ważne, by w jednym i drugim przypadku posiadał najważniejsze funkcjonalności. Co do stopki możemy domyślać się, że tam znajdą się informacje kontaktowe, linki do najważniejszych podstron czy odnośnik do firmy, która stronę zaprojektowała.

Content is the King

To chyba najważniejszy moment całego procesu projektowania strony www. To tutaj powinniśmy oczekiwać największego zaangażowania naszego Klienta. Treść, o ile nie jesteśmy copywriterami, musi być dostarczona przez Zamawiającego w taki sposób, aby łatwo można było dostosować ją do potrzeb każdej z podstron. Pamiętajmy, dla dobrego pozycjonowania strony, treści powinno być stosunkowo dużo. Powinna wyczerpać temat i nasz Klient musi o tym wiedzieć. Są także firmy takie jak strony www Piekary Śląskie, które proponują w swoim standardzie przygotowanie tekstów na stronę www. Takie usługi jednak są zazwyczaj dodatkowo płatne. 

Dodatkowe funkcjonalności

O ile formularz kontaktowy, interaktywny przycisk dzwoniący i oczywiście wersja mobilna strony www to obecnie standard, który powinien znaleźć się w podstawowej wersji strony, o tyle każde rozszerzenie, dodatkowy moduł czy funkcjonalność, powinna zostać omówiona i zwykle jest dodatkowo płatna. Pamiętajmy, że część z modułów może zostać łatwo zaimplementowana dzięki poradnikom, gotowym rozwiązaniom itd. Niektóre, bardziej skomplikowane skrypty, mogą jednak wymagać specjalistycznej wiedzy programistycznej, która kosztuje. Każdy Klient powinien także pomyśleć o pozycjonowaniu strony internetowej i wybrać firmę, która realizuje usługę w sposób kompleksowy. 

Podsumowanie

Podsumowując, tak Klient, jak i Webdesigner, muszą ustalić formę współpracy i dokładnie określić zakres, który ma być zrealizowany, W innym przypadku może dojść do nieporozumień, w szczególności w zakresie ceny usługi, co zawsze prowadzi do sprzeczek, a w skrajnych wypadkach do sądu.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag strony WWWtag projektowanie strontag nols
To warto przeczytać


fot. Tavexfot. InPost
RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: