Jak oderwać dziecko od smartfona

04-06-2020, 10:40

Smartfon wkradł się w naszą rzeczywistość na tyle głęboko, że dzisiaj już niewielu z nas wyobraża sobie funkcjonowanie bez tego małego kawałka elektroniki. Obecnie telefon nie służy jedynie do dzwonienia – stał się naszym centrum rozrywki, gotowym dostarczyć nam potężną i niestety uzależniająca dawkę doznań. Co zrobić by oderwać dziecko od ekranu smartfona? Nie pozwól, by doznania pochodzące z telefonu, zastąpiły te ze świata rzeczywistego!

Wraz z rozwojem technologicznym Smartfon stał się naszym asystentem w pracy, licznikiem kroków i spalonych kalorii w trakcie codziennego treningu oraz książką którą ”otwieramy” po ciężkim dniu – stał się również największym złodziejem czasu, co widać między innymi po zjawisku przemierzających ulice smartfon-zombie, czy zahipnotyzowanych dzieci ze wzrokiem wklejonym w ekran smartfona. O ile, w wypadku osoby dorosłej, remedium na nadużywanie smartfona może okazać się samokontrola, o tyle w wypadku dziecka nie jest to już takie ”proste”. Umysły naszych pociech domagają się ciągle nowych bodźców, z każdym dniem odkrywając otaczający je świat, dlatego tak ważnym jest by nie przegapić momentu w którym to właśnie smartfon, a nie stopniowo odkrywany świat zewnętrzny, stanie się głównym dostawcą bodźców, a nasz potomek wpadnie w sidła uzależnienia.

ogrdowy plac zabaw

Co więc zrobić by oderwać dziecko od ekranu smartfona?

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, co tak bardzo intryguje malca w smartfonowych grach i aplikacjach. W rączkach młodego użytkownika, ten mały kawałek elektroniki wykorzystywany jest najczęściej do gier i aplikacji codziennie dostarczających mu uzależniającą, intensywną dawkę dozna. Zadbaj o to, by doznania pochodzące ze smartfona, nie zastąpiły tych pochodzących ze świata rzeczywistego - każdy malec codziennie odkrywa świat i potrzebuje możliwości by spożytkować swoje nieskończone pokłady energii. Czy to na smartfonie, czy na komputerze gry przepełnione są akcją i dostarczają dreszczyk emocji umysłowi młodego gracza. Dziecko bawi się smartfonem z braku innych alternatyw spędzania wolnego czasu, czyli po prostu w odpowiedzi na nudę – dlatego tak ważnym jest, by w jego otoczeniu nie zabrakło alternatyw. Zastanów się co może zapewnić maluchowi podobną dawkę emocji i sprawi że spożytkuje swoje pokłady energii, zarówno fizycznie jak i psychicznie? Odpowiedź jest prosta – to aktywny wypoczynek!

Postaw na aktywny wypoczynek w otoczeniu Malucha!

Łącząc zabawę i aktywny wypoczynek, stawiamy na przyjemne z pożytecznym. W zależności od tego, jakie możliwości oferuje nasze miejsce zamieszkania, warto zdecydować się na jedną z kilku opcji zapewniających aktywną zabawę:

  • Drabinka do ćwiczeń to sprzęt, który dzięki łatwemu systemowi instalacji, umieścić możemy w każdym domu. Ze względu na atrakcyjny, kolorowy design, sprzęt ten stanowi świetny dodatek do wystroju pokoju dziecięcego. Zabawa z drabinkami, dostarcza nie tylko dreszczyku emocji, ale i wpływa pozytywnie na rozwój kondycji i układu mięśniowego dziecka.

  • Plac zabaw do ogrodu – zorganizuj w swoim ogrodzie centrum atrakcji dla swoich pociech. Zabawa w ogrodowym placu zabaw niesie za sobą wiele korzyści. Użytkownicy spędzają czas na wolnym powietrzu, zamiast siedzieć w pokoju przed smartfonem, a ponadto, są cały czas w ruchu. Co zrobić by nasze dziecko chciało spędzać czas na wolnym powietrzu? Warto zadbać o mnogość atrakcji w ogrodowym placu zabaw. W miarę możliwości, postarajmy się zainstalować na miejscu piaskownicę, zjeżdżalnię, huśtawkę, czy drabinki do podciągania.

drabinka dla dzieci

Wspólna zabawa to budowanie więzi!

Dziecko do drugiego roku życia, nie powinno mieć nic wspólnego ze smartfonem. Udowodniono, że zbyt długie korzystanie ze smartfona przez dzieci, skutkuje wzrostem poziomu agresji, spowodowanym brakiem odpowiednich wzorców komunikacji. Dlatego tak ważnym jest, by dziecko znajdowało właściwe wzorce w świecie rzeczywistym. Czas poświęcony na wspólną zabawę, zacznie procentować i przyniesie efekty w postaci rozwoju umiejętności socjalnych dziecka, które dodatkowo możemy pogłębić, zapraszając jego rówieśników do wspólnej zabawy!

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Sprzęty pochodzące z naszej oferty, są wykonane przez renomowanych producentów. Każdy sprzęt ogrodowego placu zabaw pochodzący z naszej oferty, złożony jest jest z jakościowych elementów i przy dbałości o każdy detal produktu. Jest to tym bardziej istotne, że sprzęty do wykorzystania zewnętrznego muszą być odporne na warunki pogodowe. Kolejną istotną kwestią jest jakość wykonania, która przekłada się na stabilność i żywotność sprzętów. Pamiętaj że niska cena, nie zawsze idzie w parze z jakością, a decydując się na wątpliwej jakości sprzęt z niepewnego źródła, ryzykujesz nie tylko koniecznością szybkiej wymiany sprzętów, ale i zdrowiem jego użytkowników. Zadbaj by Twoje dziecko bawiło się bezpiecznie, odrywając się przy tym od ekranu smartfona!
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag ogrodowy plac zabawtag forever
To warto przeczytać

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: