Systemy przeciwpożarowe są jednymi z ważniejszych instalacji, odpowiadających za bezpieczeństwo użytkowania obiektów. Zagrożenie pożarem występuje w każdym budynku, między innymi w zakładach produkcyjnych, magazynach, szkołach, szpitalach, urzędach, hotelach, biurowcach czy na stacjach paliw. Odpowiednio wcześnie wykryte ryzyko, pozwala zdusić pożar w zarodku i nie doprowadzić do dużych strat materialnych, a przede wszystkim powstania zagrożenia zdrowia i życia ludzi. W tym artykule omówimy różne systemy sygnalizacji pożaru, wskazując na ich zastosowanie oraz omawiając sposób działania.
reklama
Dla większości osób instalacje przeciwpożarowe kojarzą się z systemami zraszania oraz czujnikami dymu. W rzeczywistości są to znacznie bardziej rozbudowane systemy, obejmujące np. klapy oddymiające, systemy oświetlenia awaryjnego i wskazujące drogi ewakuacji, systemy wczesnego powiadamiania służb ratunkowych, zabezpieczenia odcinające dopływ prądu do instalacji elektrycznej, grodzie przeciwpożarowe i przeciw dymowe, różnego rodzaju systemy oddymiania, a także dźwiękowe systemy ostrzegawcze.
Dla wielu osób ciekawe jest to, jak instalacja pożarowa dowiaduje się, że w obiekcie pojawił się pożar. Istnieje na to kilka sposobów.
Kiedy już dowiedzieliśmy się jak systemy ostrzegania i identyfikowania pożarów działają, warto przejść do kolejnej funkcjonalności systemów ppoż. Jest nią możliwość gaszenia pożarów. Zanim na miejsce dotrze straż pożarna i rozpocznie się akcja gaśnicza, niekontrolowany pożar może w bardzo szybkim tempie się rozprzestrzeniać. Aby to utrudniać, a czasami wręcz uniemożliwić, stosuje się specjalne materiały niepalne, a także systemy gaszenia mgłą wodną. Mogą one na tyle spowolnić rozwój pożaru, aby odpowiednie służby miały czasu na podjęcie stosowanych działań. Gaszenie pożaru przez instalacje ppoż może również odbywać się z użyciem innych środków niż woda, np. specjalnych proszków i pian gaśniczych. Innym skutecznym sposobem gaszenia pożarów, szczególnie w pojedynczych pomieszczeniach, jest wypompowanie z nich powietrza i wytworzenie próżni. Wówczas pożar gaśnie samoczynnie — ogień do spalania potrzebuje tlenu. Więcej informacji na ten temat może przekazać serwis systemów ppoż.
Mnogość dostępnych na rynku rozwiązań sprawia, że samodzielnie trudno jest zdecydować o wyborze najlepszych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Decyzja taka powinna być podejmowana w oparciu o konsultacje ze specjalistami, którzy przygotują projekt instalacji ppoż, najlepszy dla konkretnego miejsca, charakterystyki obiektu, technologii jego wykonania i stopnia ryzyka pożarowego, który w nim występuje. Firmy takie wykonują także montaż systemów ppoż.
Foto i źródło: materiał partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*