Gwałtownie rosnąca popularność fotowoltaiki nie bierze się znikąd. Ta dynamicznie rozwijająca się gałąź technologii jest nie tylko ekologiczna i dobra dla naszej planety. Przede wszystkim odpowiednio dobrane i zamontowane panele dają tanią energię, ale także mogą nawet zarabiać na swojego właściciela. Ten ponosi jedynie koszty stałe, ponieważ odpowiednio zamontowane panele nie tylko pokrywają cały wydatek energetyczny, ale mogą nawet produkować nadwyżkę, którą możesz sprzedać dostawcy prądu. Tym sposobem koszt instalacji może zwrócić się już po około ośmiu latach. Same zaś panele, zaczynają produkować mniejszą ilość mocy dopiero po dwudziestu latach. Jest to świetna inwestycja dla każdego domu jednorodzinnego z dachem o dobrej kondycji.
Decydując się na zainstalowanie fotowoltaiki na Śląsku trzeba na samym starcie dokonać kalkulacji ilości energii, którą zużywa twój dom. Do napisania wzoru na moc potrzebnej instalacji fotowoltaicznej potrzeba jedynie twojego ostatniego rachunku za prąd. Kwotę podaną na rachunku należy pomnożyć przez 12 miesięcy oraz przez cyfrę 2, która jest współczynnikiem uwzględniającym sposób, w jaki energia z fotowoltaiki jest rozliczana przez zakład energetyczny. Otrzymany wynik trzeba podzielić przez 1000 kWh, czyli produkcję roczną paneli skierowanych na południe. To, co otrzymamy jest wynikiem podanym w kWh i oznacza moc, którą muszą wytwarzać panele.
Każdy wie, że zimą zużywa się więcej energii, szczególnie dlatego, że wcześnie robi się ciemno. Dlatego warto pamiętać, by przy wyliczaniu mocy instalacji fotowoltaicznej wziąć pod uwagę niuanse pór roku oraz pogodowe. Jeżeli chce się wyliczyć zużycie energii elektrycznej w zimie, należy przyjąć odrobinę inny wzór. W takim przypadku należy kwotę w złotówkach z rachunku za prąd pomnożyć razy 12 miesięcy, a także raz 2,1. Otrzymaną liczbę dzielimy przez produkcję roczną z kW i zostaje wyliczona moc instalacji fotowoltaicznej.
Jeżeli masz domek jednorodzinny i zastanawiasz się nad tym jak prawidłowo i korzystnie wybrać panele fotowoltaiczne, możesz o tym zdecydować dokonując prostego obliczenia. Posiadając fakturę za energię elektryczną, powinna znajdować się na niej informacja dotycząca ile wynosi roczne zużycie energii. W takim przypadku wystarczy zużycie roczne w kWh pomnożyć razy 1,2, a na koniec podzielić przez produkcję roczną z kW. Natomiast jeżeli zależy nam na obliczeniu zużycia energii elektrycznej zimą, należy zastosować minimalnie inny wzór. Będzie on wtedy prezentował się następująco: zużycie roczne w kWh pomnożone razy 1,25 i podzielone przez produkcję roczną kW.
Dzięki tak prostym obliczeniom w bardzo prosty sposób można dobrać odpowiednią fotowoltaikę na Śląsku dla swojego domku jednorodzinnego. To odpowiedź, na pytanie jakiej to mocy instalację fotowoltaiczną potrzebujemy.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|