Prawidłowo dobrana lampa do kuchni nie tylko ułatwia przygotowywanie potraw, ale nadaje także pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Podkreśla styl, jednocześnie tworząc przytulną atmosferę. Jakie oświetlenie do kuchni wybrać? Czy lepiej skupić się na praktyczności, czy może styl powinien odgrywać główną rolę? Poniżej podpowiadamy, jak znaleźć złoty środek i wybrać lampy do kuchni, które będą łączyły obie te cechy.
reklama
Początek każdej kulinarnej przygody zaczyna się od odpowiedniego ustawienia światła. Dobrze oświetlona kuchnia to nie tylko estetyka i komfort, ale także bezpieczeństwo, co nie powinno podlegać żadnej dyskusji. To tutaj operujemy ostrymi narzędziami i przygotowujemy gorące potrawy, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy się skupić na barwie światła. Dla kuchni zalecamy zimne lub neutralne światło w granicach 4000-5000 Kelwinów. Taka barwa sprzyja koncentracji, dobrze oddaje kolory i pozwala bezpiecznie przygotować posiłek na każdą okazję.
W praktycznym oświetleniu kuchni na szczególną uwagę zasługują lampy sufitowe umieszczone na podłużnej belce lub szynie. Ich główny atut stanowi możliwość regulacji kąta padania światła, co pozwala na dostosowanie oświetlenia do aktualnych potrzeb. Dzięki temu skierujemy je na obszary wymagające szczególnej uwagi – stół, blat roboczy czy szafki. Wśród lamp sufitowych do kuchni dominuje prosta, klasyczna kolorystyka – czerń i biel, które łatwo dopasujemy do większości stylów wnętrzarskich. Funkcjonalne, a zarazem eleganckie, świetnie wypadają zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych kuchniach.
Zastosowanie lamp LED w kuchni staje się coraz częściej spotykanym rozwiązaniem. Szczególną uwagę przyciągają lampy nowoczesne wiszące w kształcie ringów o ciepłej barwie. Nie tylko służą jako funkcjonalne oświetlenie, ale sprawdzają się także jako nietuzinkowy dodatek dekoracyjny, wprowadzający do wnętrza niepowtarzalny klimat. Świetnie komponują się z podłużnymi lampami LED umieszczonymi nad blatem roboczym, tworząc spójną i efektowną całość. Zaznaczmy także, że oświetlenie ledowe charakteryzuje się energooszczędnością, co pozwala obniżyć koszty związane z energią elektryczną.
Klasyczne lampy wiszące do kuchni to doskonałe rozwiązanie dla dużych pomieszczeń lub aneksów dzielących przestrzeń z salonem. Warte rozważenia są zwisy z przydymionym kloszem oraz modele z tradycyjnym półkloszem i odsłoniętą żarówką, które wprowadzają do wnętrza nutę vintage. Wykonanie z metalu w modnych kolorach butelkowej zieleni, granatu czy szarości, umożliwia łatwe dopasowanie modelu do stylu kuchni, dodając jej unikalnego charakteru. Tego rodzaju lampy doskonale nadają się do pomieszczeń urządzonych zarówno w stylu minimalistycznym, jak i nawiązujących do stylistyki retro.
W aktualnych trendach wnętrzarskich coraz częściej zauważamy powrót do natury. Nie ominęło to także oświetlenia kuchni, gdzie zaczynamy dostrzegać dominację surowych materiałów, takich jak drewno i metal oraz barw nawiązujących do kolorów ziemi. Lampy wykonane z naturalnego drewna i zawieszone na grubych linach z odsłoniętym geometrycznym kloszem to doskonała propozycja dla miłośników boho, industrialnych oraz loftowych kompozycji. Tak odważne i wyraziste modele silnie akcentują swoją obecność w kuchni, jednocześnie podkreślając jej znaczenie w całym domu.
W kontekście oświetlenia kuchennego należy także wspomnieć o plafonach, które przede wszystkim odnajdują się w niewielkich przestrzeniach. Ściśle przylegają do sufitu lub ściany, dzięki czemu wspaniale rozpraszają światło w całym pomieszczeniu, zapewniając równomierne oświetlenie. Uniwersalna i kompaktowa forma plafonów sprawdza się zarówno w nowoczesnej estetyce, jak i kuchni wpisującej się w bardziej klasyczne klimaty.
Foto i treść: materiał partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*