Jak często wymieniać klocki hamulcowe?

21-09-2021, 10:55

Kierowcy użytkujący auta na co dzień zdają sobie sprawę z tego, że wymiana takich części jak klocki hamulcowe, jest nieunikniona. Niezależnie od tego, jak wysokiej jakości są to elementy, i tak w końcu ulegają zużyciu i konieczna będzie wymiana. Warto więc wiedzieć, kiedy należy ją wykonać i czego się spodziewać.

Kiedy wiadomo, że klocki przestają być sprawne?

Wiele osób korzystających z samochodów różnych marek, zwykle stara się oszacować, jak trwały będzie model klocków, który zakupią. Szukając np. tej części do bmw, uwzględniają konkretny styl jazdy, ale mimo to nigdy nie można mieć pewności, w którym momencie klocki przestaną działać poprawnie. Wymiany w takim przypadku dokonuje się wtedy, gdy pojawiają się pierwsze objawy niesprawności podzespołu. Należy pamiętać, że zwlekanie z wizytą u mechanika może być bardzo niebezpieczne – w pewnym momencie hamulce mogą całkiem odmówić posłuszeństwa. Interweniować należy wtedy, gdy: kierowca zauważa, że czas hamowania się wydłuża, przez co skuteczność hamowania jest gorsza oraz, w przypadku nowych modeli aut, gdy czujnik elektryczny wskazuje znaczne zużycie klocków.

Jak często wymieniać klocki hamulcowe?

Zużycie klocków jest najczęściej uzależnione od liczby przejechanych kilometrów. Wiadomo więc, że jeśli kierowca użytkuje auto częściej i na dłuższych trasach, klocki również będzie wymieniał odpowiednio częściej. Szacunkowo wymiany dokonuje się po przejechaniu od 20 do 50 tysięcy kilometrów. Zużycie zależy jednak nie tylko od kilometrów, jakie kierowca przejechał, ale także od: stylu jazdy, rozwijanych prędkości czy jakości klocków. Gwałtowne i częste hamowanie, szybka jazda oraz wytrzymałość klocków mają znaczny wpływ na ich zużycie. Niekiedy zdarza się, że nawet najlepszej jakości klocki, które zapewniają krótką drogę hamowania, mogą okazać się tymi, które wytrzymają najmniej. Na rynku dostępna jest szeroka oferta części do różnych marek samochodowych m.in. fiat. Części zamienne tego typu, zużywają się bowiem stosunkowo często, dlatego ważne, aby można było zakupiony towar dostać w zasadzie „od ręki” i w dowolnym momencie wymienić. Dodatkowo, szeroka oferta pozwoli na znalezienie klocków dopasowanych do potrzeb kierowcy. W takim wypadku warto kierować się parametrami i jakością marki, produkującej podzespoły.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag nowptag nolstag klocki hamulcowe
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: