Jak bronić się przed czadem?

08-10-2019, 20:37

Nadeszła jesień – czas długich, chłodnych wieczorów, złotej barwy na ulicach, zapachu gorącej herbaty i wełnianych swetrów. To również czas, kiedy noce potrafią zaskoczyć niskimi temperaturami, a jedynym ratunkiem staje się dla nas ogrzewanie.

butle gazowe

Obecnie, w naszych domach, stosujemy przeróżne instalacje – poczynając od gazowych, po kominowe i grzewcze. Przytulny koc i poczucie ciepłej jesieni i zimy to niezwykle cenna wartość. Rzadko kiedy pamiętamy, że ta wartość może być niebezpieczna dla naszego zdrowia lub nawet życia.

Nieszczelne instalacje – zmora Polaków?

27 sierpnia 2018 roku Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zaprezentowało raport pt. Zewnętrzne koszty zdrowotne emisji zanieczyszczeń powietrza z sektora bytowo-komunalnego. Idąc za przedstawionymi w raporcie faktami dowiadujemy się, że co roku prawie 50 tys. Polaków zabija smog. Liczba ta zaskakuje i pozostawia wiele pytań (głównie czym jest smog i w jaki sposób realnie wpływa na zgony?), jednocześnie nie ujmując problemu codziennego zatruwania gazem w naszych własnych domach i na posesjach. Nieszczelne instalacje są główną przyczyną zatruć, a prowodyrem jest mniejszy przepływ powietrza.

Jak to wygląda w ujęciu statystycznym? Szacuje się, że co roku do polskich szpitali trafia prawie 8 tysięcy osób (wartość uśredniona), których problemy zdrowotne są wynikiem zatruwania tlenkiem węgla. Przyczyną jest po pierwsze – brak świadomości zagrożenia, a po drugie – nieodpowiednie przygotowanie naszego mieszkania. Wynik ten jest niepokojący, bowiem tylko co 20-ty z nas widzi zależność poprawnie zamontowanych instalacji z bezpieczeństwem mieszkańców. Tylko 10% z nas posiada w domu gaśnicę, a znaczny odsetek ludności nie wpuszcza kominiarzy do swoich mieszkań.

Problem narasta. Montujemy nowoczesne systemy, okna, ocieplamy stropy, zapominając o najważniejszym – o odpowiednim poziomie filtracji powietrza.

Co zrobić, aby być bezpiecznym?

41% Polaków twierdzi, że potrafi rozpoznać czad. To wynik zaskakująco dobry, zwłaszcza, że nieodzownym elementem naszego bezpieczeństwa jest… nasza własna obserwacja. Pamiętajmy, że tlenek węgla (czyli wspominany powyżej czad) powstaje przy niepełnym spalaniu materiałów palnych. Jest niewyczuwalny przez zmysły człowieka – co oznacza, że jest bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku. Informacje te są niezwykle istotne, gdyż co 4 z nas twierdzi, że wie jak pachnie czad.

Czy da się rozpoznać obecność czadu w naszym mieszkaniu? Oczywiście, że tak.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, wiążąc hemoglobinę ponad 200 razy szybciej niż tlen – mówiąc prościej - człowiek po jego wdychaniu zaczyna się dusić. Jeśli odczuwasz nagły ból głowy, nudności, osłabienie i zmęczenie, które stopniowo narasta i staje się coraz bardziej uciążliwym – powinna zapalić ci się lampka alarmująca. Własna obserwacja i szybka reakcja jest oczywiście kluczowa, ale nie należy rezygnować z pomocy technologii. Dlatego też coraz częściej decydujemy się na montaż czujników gazu.

Czujnik gazu – dlaczego warto go mieć?

Nawet niewielkie podtrucie może być szkodliwe dla naszego układu neurologicznego. Zbyt mała ilość tlenu powoduje, że zamiast dwutlenku węgla powstaje tlenek węgla – niebezpieczny związek, który zabija Polaków przez cały okres grzewczy. Oczywiście wietrzenie domu i wspomniana powyżej czujność i obserwacja jest istotna. Nie zawsze jednak wystarczy i pozwoli zareagować o czasie. To tu właśnie z pomocą przychodzą elektryczne detektory, których poprawne zamontowanie i zasilanie jest szybkim i niezbędnym sposobem na wykrycie gazu. Umieszcza się je na ścianie, najlepiej na wysokości głowy. Montować je powinniśmy w kotłowniach, łazienkach, kuchniach, pomieszczeniach z kominkiem, a także w garażu czy pomieszczeniu z piecem kaflowym. Jego reakcja jest szybka (średnio czujnik reaguje już przy 15% stężeniu gazu), pozwalając tym samym na natychmiastową ewakuacje i wezwanie pomocy.

Znalezienie odpowiedniego i sprawdzonego czujnika jest niezbędnym elementem, który powinniśmy zrobić już teraz, w październiku. Szeroki wybór zaufanych modeli znajdziesz w sklepie dlaelektrykow.pl.


Oprócz powyższych porad, pamiętaj, aby nie zasłaniać kratek wentylacyjnych czy otworów nawiewnych. Nie interweniuj w instalację systemów, jeśli nie posiadasz wiedzy i doświadczenia w tej branży, odbywaj regularne, okresowe przeglądy instalacji, sprawdzaj ciąg powietrza i wietrz swoje wnętrze. Pamiętaj, że twoja ostrożność jest kluczem do zdrowia i bezpieczeństwa!


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmytag czujnik dymutag czad
To warto przeczytać
fot. Executiumfot. Altumcodefot. Cottonbro


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: