Jak bezpiecznie robić zakupy online?

09-04-2020, 17:02

Coraz więcej osób chętnie korzysta z możliwości wygodnych zakupów w sieci. Nie wszyscy jednak mają świadomość tego, jakie zagrożenia czyhają na niefrasobliwych użytkowników. Jak robić zakupy online, by nie paść ofiarą oszustów?

Sklepy internetowe prześcigają się w wymyślaniu nowych sposobów walki o klienta. Najlepiej sprawdzają się oczywiście promocje – niemal każda platforma e-commerce przygotowuje specjalną ofertę produktów w niskich cenach. Kupony, rabaty i kody znajdziesz na zbierających je portalach, np. na stronie https://kodyrabatowe.interia.pl. W szaleństwie zakupów i przy niskich cenach łatwo zapomnieć o bezpieczeństwie. Warto zatem zwracać uwagę na kilka podstawowych kwestii, aby ochronić swoje konto bankowe.

zakupy online

Zasady w sieci

Na samym początku zadbaj o bezpieczeństwo urządzeń i sieci, z których korzystasz podczas zakupów online. Do swojego banku loguj się tylko wtedy, gdy sieć zabezpieczona jest hasłem. Unikaj sieci publicznych, staraj się także nie korzystać z połączeń wi-fi udostępnianych większej liczbie osób, np. w pracy. Domowe wi-fi skonfiguruj tak, by chroniło je silne hasło; możesz tu skorzystać z pomocy generatorów haseł lub samodzielnie wymyślić kombinację wielkich i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Pilnuj również, by adres internetowy banku posiadał certyfikat bezpieczeństwa https – poznasz go po symbolu kłódki.

Ochrona danych

Odpowiedzialnego podejścia wymaga nie tylko użytkowanie sieci, ale także prowadzenie internetowego konta bankowego i dokonywanie płatności online. Przestrzegaj wszystkich zasad bezpieczeństwa zalecanych przez Twój bank. W szczególności pamiętaj o ochronie informacji takich jak: dane logowania do konta internetowego, kod PIN do karty płatniczej czy kod CVV2/CVC2 (trzy ostatnie cyfry na pasku podpisu zamieszczonym na rewersie karty). Te dane podawaj wyłącznie podczas płatności na stronie zabezpieczonej certyfikatem. Staraj się również regularnie sprawdzać historię transakcji bankowych i zgłaszaj płatności, których nie rozpoznajesz – umożliwi to szybką reakcję oraz pomoże ochronić Twoje konto przed ewentualnymi oszustami.

Świadomy użytkownik

Aby uniknąć niebezpieczeństw związanych z zakupami online, musisz być świadomy potencjalnych zagrożeń. To pozwoli zastosować rozwiązania, które Cię przed nimi ochronią. Pamiętaj, by zwracać baczną uwagę na odwiedzane strony internetowe, monitorować przychodzące maile, pobierać aplikacje wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Nie otwieraj podejrzanych załączników w poczcie internetowej i dbaj o regularne aktualizacje oprogramowania, w tym programów chroniących przed wirusami. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko oszustwa, staniesz się bardziej świadomym użytkownikiem sieci i komputera, a to przełoży się na bezpieczeństwo podczas korzystania z internetu – czyli również w czasie zakupów online.

Nowe rozwiązania

Bezpiecznym zakupom online sprzyjają kolejne opracowywane rozwiązania technologiczne. Od kilku lat triumfy wśród nich święci BLIK, czyli system szybkich płatności oparty o działanie aplikacji mobilnych. Płatność poprzez system wymaga autoryzacji za pomocą automatycznie wygenerowanego kodu, który jest ważny jedynie przez dwie minuty. Po tym czasie wygasa i nie może już zostać użyty, dzięki czemu dane płatnika są chronione. BLIK obecny jest już zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych; w tych drugich wystarczy jedynie autoryzować przelew otrzymanym kodem, by bez ryzyka przesłać pieniądze za zakupy online.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag kody rabatowe


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.