Jak bezpiecznie korzystać z Flasha i Javy

28-07-2015, 22:06

Z każdą luką zero-day odkrytą w którejś z multimedialnych wtyczek do przeglądarek odżywa spór pomiędzy zwolennikami HTML5, którzy najchętniej odesłaliby te wtyczki do lamusa, a osobami, które twierdzą, że mimo najszczerszych chęci nie da się żyć bez Flasha bądź Javy.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Jeżeli korzystacie z Firefoksa, nie mogliście nie zauważyć, że dwa tygodnie temu Mozilla - na wieść o aktywnie wykorzystywanych lukach we Flashu - zablokowała wszystkie wersje wtyczki od Adobe (dopóki ten ostatni nie pofatygował się wydać nowych). Luki odkryto, przeglądając dane, które wyciekły z serwerów Hacking Teamu, włoskiej firmy tworzącej szpiegowskie oprogramowanie na potrzeby rządów różnych krajów. Niemal w tym samym czasie odnotowano ataki poprzez nieznaną wcześniej podatność w Javie i choć producent szybko ją załatał, wspomniany we wstępie spór rozpalił się na nowo.

Tę poradę piszę z myślą o internautach, którzy nie wyobrażają sobie odinstalowania którejś z wymienionych wtyczek (czy nawet obu). Przyda się też tym, którzy natknęli się na ważną dla nich stronę wymagającą Silverlighta.

Kliknij, by uruchomić

Szukając kompromisu między bezpieczeństwem a funkcjonalnością, warto aktywować funkcję click-to-play, która - zgodnie ze swoją nazwą - pozwala użytkownikowi uruchamiać multimedialne treści dopiero po kliknięciu w zablokowany obszar. Włączenie tej funkcji w popularnych przeglądarkach nie jest trudne, zobaczcie zresztą sami.

Google Chrome

Z rozwijanego menu u góry po prawej stronie wybieramy „Ustawienia”.

Włączanie funkcji click-to-play w Google Chrome - 1

Przewijamy wyświetloną stronę, szukając odnośnika „Pokaż ustawienia zaawansowane…”. Po kliknięciu w odnośnik znajdujemy sekcję „Prywatność” i wybieramy „Ustawienia treści…”.

Włączanie funkcji click-to-play w Google Chrome - 2

W sekcji „Wtyczki” zaznaczamy opcję „Pozwól mi wybrać, kiedy uruchomić treść wtyczki” i potwierdzamy swój wybór za pomocą przycisku „Gotowe”.

Włączanie funkcji click-to-play w Google Chrome - 3

Można jeszcze upewnić się, czy na stronie chrome://plugins przy wtyczkach, które nas interesują, opcja „Zawsze może być uruchamiana” jest wyłączona.

Firefox

Z rozwijanego menu u góry po prawej stronie wybieramy „Dodatki”.

Włączanie funkcji click-to-play w Firefoksie - 1

Przechodzimy do sekcji „Wtyczki” i z rozwijanego menu przy interesujących nas wtyczkach wybieramy opcję „Pytaj o aktywację”.

Włączanie funkcji click-to-play w Firefoksie - 2

To niestety nie wystarczy, jeżeli na odwiedzanych stronach nie chcemy jednym kliknięciem odblokowywać wszystkich zdezaktywowanych treści. W takim przypadku lepiej się sprawdzi rozszerzenie Click to Play per-element.

Opera

Z rozwijanego menu u góry po lewej stronie wybieramy „Ustawienia”.

Włączanie funkcji click-to-play w Operze - 1

Przechodzimy do zakładki „Witryny” i w sekcji „Wtyczki” zaznaczamy opcję „Odtwarzaj po kliknięciu”.

Włączanie funkcji click-to-play w Operze - 2

Włączenie funkcji click-to-play w Operze nie wymaga żadnego potwierdzenia.

Internet Explorer

Z rozwijanego menu u góry po prawej stronie wybieramy „Zarządzaj dodatkami”.

Włączanie funkcji click-to-play w Internet Explorerze - 1

Następnie w zakładce „Paski narzędzi i rozszerzenia” znajdujemy interesujące nas wtyczki i klikając w nie prawym przyciskiem myszy, wybieramy „Więcej informacji”.

Włączanie funkcji click-to-play w Internet Explorerze - 2

W kolejnym wyświetlonym oknie korzystamy z przycisku „Usuwanie wszystkich witryn” i klikamy „Zamknij”.

Włączanie funkcji click-to-play w Internet Explorerze - 3

Od tego momentu odwiedzane przez nas strony będą pytać o pozwolenie na uruchomienie multimedialnych treści.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.