Jailbreak iPhone'a stwarza niebezpieczeństwo dla Windows

22-09-2010, 13:39

Kaspersky Lab przestrzega przed pośrednim zagrożeniem związanym z „łamaniem” zabezpieczeń iPhone’a (tzw. jailbreak). Popularność najnowszych narzędzi pozwalających na proste przeprowadzenie jailbreaka błyskawicznie przyciąga uwagę cyberprzestępców. Zdaniem firmy sam iPhone jest bezpieczny, ucierpieć jednak mogą komputery PC z systemem Windows. Zagrożenie stanowią trojany Greenpois0n oraz SHAtter.

Jailbreak to procedura umożliwiająca instalowanie na iPhone’ach aplikacji, które nie zostały zatwierdzone przez Apple. Metoda ta pozwala także na uzyskanie dostępu do systemu plików telefonu i dokonywanie w nim wielu modyfikacji, niedostępnych na niezłamanych urządzeniach.

W lipcu tego roku ogłoszono, że jailbreaking iPhone’ów jest legalny. Pojawiły się strony, takie jak Jailbreakme.com, które pomagają wykonać jailbreak starszych iPhone’ów.

>> Czytaj też: JailbreakMe wykorzystuje krytyczną lukę w urządzeniach Apple

Sonda
"Złamałeś/łaś" swojego iPhone'a?
  • Tak
  • Nie
  • Nie mam iPhone'a
wyniki  komentarze

Słowem kluczem jest tutaj „starszy” – gdy Apple zaczął sprzedawać nowego iPhone’a 4 i opublikował najnowszą wersję systemu iOS, załatał również luki, które umożliwiały jailbreak. To dlatego aż do tej pory złamanie iPhone’ów z systemem iOS 4.0.2 lub 4.1 nie jest możliwe.

Jednak we wrześniu internauta o pseudonimie pod2g ogłosił, że pracuje nad nowym exploitem, który pozwoli wykonać jailbreak wszystkich istniejących iPhone’ów za pośrednictwem luki w procedurze uruchamiania urządzeń działających pod kontrolą systemu iOS. Mówi się, że luka ta będzie bardzo trudna do usunięcia, być może będzie to nawet niemożliwe. Jeżeli kiedykolwiek pojawi się taki exploit, będzie można wykonać jailbreak wszystkich iPhone’ów oraz iPadów, niezależnie od wersji systemu operacyjnego.

Cyberprzestępcy postanowili wykorzystać oczekiwanie na narzędzie do wykonywania jailbreaka. Exploit ma się nazywać Greenpois0n i być dostępny lada dzień. Nikogo nie powinno zatem dziwić, że pojawiło się już wiele fałszywych narzędzi udających Greenpois0n, które w rzeczywistości są trojanami dla systemu Windows.

>> Czytaj też: Jailbreak iPhone'a 4 możliwy i łatwiejszy niż dotychczas

Po pobraniu fałszywego narzędzia Greenpois0n, przez wyszukanie w Google lub na popularnych stronach torrentowych, czeka nas niemiła niespodzianka. Wszystkie archiwa Greenpois0n zawierają trojany stworzone do kradzieży haseł oraz innych prywatnych danych z systemu.

Oprócz trojanów pojawiły się fałszywe strony, na których rzekomo można kupić narzędzia pozwalające wykonać jailbreak dowolnej wersji iPhone’a z dowolną wersją systemu iOS. Średni koszt takiego "narzędzia" wynosi 25-40 dolarów. Oczywiście chodzi tutaj wyłącznie o wyłudzenie pieniędzy.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag trojanytag pod2gtag jailbreaktag iPhonetag iOstag Greenpois0ntag Apple
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930