Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Izolacja poddasza - dlaczego warto zdecydować się na Piankę PUR?

20-09-2021, 15:49

Izolacja poddasza pianką to inwestycja, która bardzo szybko się zwróci. Odpowiednio zaaplikowany, materiał ten może zachowywać swoje właściwości termoizolacyjne nawet przez kilkadziesiąt lat. Tym niemniej stanie się tak jedynie wtedy, gdy cała operacja zostanie przeprowadzona przez certyfikowanych specjalistów.

Izolacja poddasza - dlaczego warto zdecydować się na Piankę PUR?

Otwartokomórkowa piana PUR – optymalny materiał na docieplenie poddasza

Na początek warto pamiętać, że istnieją dwa podstawowe typy piany – zamknięto- oraz otwartokomórkowa. Do izolacji poddasza stosuje się w ogromnej większości przypadków pianę otwartokomórkową – materiał lekki, niepalny, paroprzepuszczalny i relatywnie niedrogi, którego lambda wynosi w przybliżeniu od 0,033 do 0,039 W/(m·K). Z kolei lambda piany zamkniętokomórkowej jest o wiele niższa i może wynosić nawet 0,020 W/(m·K).

Niestety, nieuczciwi producenci i dystrybutorzy mogą wprowadzać niedoświadczonych klientów w błąd, mówiąc o pianie otwartokomórkowej tak, jakby miała właściwości termoizolacyjne zamkniętokomórkowej. Jeżeli określają swój produkt po prostu jako „pianę PUR”, to z technicznego punktu widzenia nie kłamią, bo obydwa wyżej wspomniane produkty to właśnie piany poliuretanowe. Kłopot w tym, że tacy sprzedawcy również nie mówią całej prawdy.

Dlatego wybierając producenta piany, zdecydowanie warto skorzystać z oferty firmy, która w pierwszej kolejności stawia na jakość usług oraz przejrzystość działań. Współpraca wyłącznie ze sprawdzonymi wykonawcami także jest bardzo wskazana. Taką firmą jest Purinova - producent doskonałej jakości pian Purios.

Izolacja poddasza otwartokomórkową pianą PUR – wybór na lata

Producenci piany dają nawet 25 lat gwarancji na swój produkt. Nie oznacza to oczywiście, że po tym czasie piana straci swoje właściwości termoizolacyjne. Jeżeli jej aplikacja zostanie wykonana przez profesjonalistów, a pianka nie będzie narażona na bezpośrednią obecność wody, na przykład na skutek intensywnych opadów deszczu, żywotność tego materiału może znacznie przekroczyć gwarantowane 25 lat.

Nietrudno się zatem domyślić, że jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na żywotność izolacji poddasza jest wiedza i doświadczenie ekipy odpowiedzialnej za wykonanie koniecznych prac. Także dlatego, że piana PUR jet materiałem, który powstaje de facto dopiero na miejscu wykonywania całej operacji. Obydwa jej składniki, czyli żywica i utwardzacz, po wcześniejszym podgrzaniu łączą się ze sobą dopiero w dyszy, którą prowadzi się natrysk. Nieumiejętne podgrzanie piany może w dłuższej perspektywie czasowej doprowadzić do degradacji jej struktury, a tym samym do pogorszenia właściwości termoizolacyjnych.

Równomierne przeprowadzenie natrysku także jest bardzo ważne. Na tym etapie prac łatwo o błąd, który może skutkować powstaniem mostków termicznych. Jest to szczególnie ważne w przypadku dachów wielospadowych i mających dużą liczbę załamań. A nadmiarowe wykorzystanie piany nie jest rozwiązaniem, ponieważ generuje wyższe koszty dla inwestora.

Z tego względu wybór solidnych wykonawców jest kluczowy, zarówno ze względów technologicznych, jak i finansowych. Takich wykonawców gwarantuje Purinova – jeden z krajowych liderów w branży termoizolacji pianą poliuretanową i właściciel marki Purios.


Następny artykuł » zamknij

Rodzaje faktoringu