IsoHunt: Nie ma związku między serwisem a łamaniem prawa

09-05-2011, 06:52

Takie stanowisko zostało przedstawione przed sądem. Powód, czyli MPAA, całkowicie odrzucił przedstawioną argumentację. Kto ma rację?

Walka sądowa między MPAA, organizacją zrzeszającą amerykański przemysł filmowy, a serwisem isoHunt trwa od roku 2006. Pod koniec kwietnia br. informowaliśmy o zdarzeniu bez precedensu - Google zabrała głos w sprawie torrentowej, prosząc sąd o jego uwzględnienie w materiałach procesowych przedstawianych w rozprawie apelacyjnej. Ten się na to zgodził. Żadna ze stron z takiego obrotu sprawy nie była zadowolona

>> Czytaj więcej: MPAA vs. isoHunt: Sąd akceptuje stanowisko Google'a

Tymczasem podczas rozprawy, jaka miała miejsce w zeszłym tygodniu, obrońca isoHunt - Ira Rothken - dowodził przed trzyosobowym składem sędziowskim, że nie ma żadnych dowodów na to, że serwis w jakikolwiek sposób zachęcał do popełniania aktów naruszania prawa autorskiego. Po raz kolejny podkreślono, że jest jedynie wyszukiwarką zapewniającą linki do plików torrentowych. Żadne materiały łamiące prawo nie są dostępne na jego serwerach - podaje TorrentFreak.

Adwokat zarzucił sądowi niższej instancji popełnienie licznych błędów, na podstawie których miała zostać wydana wadliwa prawnie decyzja. Zdaniem Rothkena źle zastosowano m.in. przepisy DMCA mające, w jego opinii, gwarantować serwisowi ochronę - zapisy ustawy mówią bowiem, że serwisy internetowe nie mogą w pewnych okolicznościach ponosić odpowiedzialności za ewentualne naruszanie prawa przez osoby z niego korzystające.

Sonda
Google bardziej przyczyna się do piractwa niż isoHunt?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Oprócz tego sam nakaz blokady serwisu był zbyt szeroki. Rothken tłumaczył także dokładnie, w jaki sposób funkcjonuje isoHunt, dowodząc, że nie ma on żadnego związku z ewentualnymi przestępstwami popełnianymi przez internautów.

>> Czytaj także: Tracker torrentowy oficjalnym dystrybutorem filmu

Z kolei prawnik MPAA - Paul Smith - skupił się na fakcie, że strona internetowa została stworzona tylko i wyłącznie z myślą o umożliwieniu internautom pobierania plików w sposób łamiący prawa autorskie. Jego zdaniem wniosek ten jest aż nadto widoczny. Wyjaśniał także, dlaczego isoHunt nie może oczekiwać ochrony na podstawie DMCA.

Wyrok trudny jest do przewidzenia. Z jednej strony isoHunt faktycznie działa jak Google, będąc wyszukiwarką. Z drugiej jednak trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że serwis powstał jedynie po to, by umożliwić internautom pobranie plików torrentowych, zazwyczaj w sposób łamiący prawa autorskie. Czy jednak tylko dlatego, że może on służyć tym celom, należy go zamknąć? Sędziowie mają niełatwy orzech do zgryzienia.


Źródło: TorrentFreak, Dziennik Internautów
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31