Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

IOF - darmowy format wymiany danych dla e-handlu od IAI

30-07-2009, 00:39

Internet Offer Format (IOF) to format wymiany informacji o towarach między hurtownikami a detalistami, opracowany i udostępniony za darmo na licencji Creative Commons przez IAI S.A. Przedstawiciele tej firmy uważają, że pomoże on uprościć komunikację handlową w internecie.

Format IOF został opracowany na potrzeby integracji pomiędzy dostawcą towarów a sprzedawcą detalicznym - ma usprawnić komunikację w handlu elektronicznym oraz ułatwić nowe wdrożenia dowolnych systemów w relacji dostawca-odbiorca, wykluczając konieczność tworzenia indywidualnych rozwiązań dla każdego systemu. Firma IAI stworzyła go w oparciu o własne doświadczenia zebrane przy kilkudziesięciu integracjach sklepów z branżowymi hurtowniami i udostępniła na licencji Creative Commons.

Schemat działania formatu IOF
fot. - Schemat działania formatu IOF
Jak zapewniają przedstawiciele IAI, format IOF jest przygotowany do wykorzystania w praktycznie każdej branży. - Dzięki zastosowaniu IOF hurtownia nie musi poświęcać zasobów na opracowanie formatu danych przesyłanych do detalistów. Detaliści mogą pobierać dane w tym samym formacie od wielu hurtowników, co daje możliwość łatwego porównywania ofert - wyjaśnia Paweł Fornalski, CEO IAI S.A., pomysłodawca formatu. - W obu przypadkach potrzebne jest tylko standardowe narzędzie do generowania lub odczytywania oferty.

IAI chce propagować format poprzez bezpłatne (na licencji CC) udostępnienie dokumentacji i specyfikacji dla wszystkich podmiotów na rynku. Korzystanie z IOF jest całkowicie darmowe.  

- Proponujemy dla sklepów i hurtowni swoiste esperanto, czyli jeden język, który będą znali wszyscy i będzie miał łatwą i intuicyjną gramatykę. Dzięki temu komunikacja się ułatwi, a e-biznes tylko zyska - zapewnia Paweł Fornalski.

Opis standardu IOF oraz plik ze specyfikacją techniczną (spakowany w .zip) dostępny jest na stronach firmy.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *