Inwestycja w nieruchomości — czy to dobry moment?

29-04-2019, 15:01

To jak kształtuje się rynek nieruchomości, zależy od wielu różnorodnych czynników i zależności pomiędzy nimi. W niniejszym artykule spróbujemy przyjrzeć się najważniejszym z nich, aby określić czy 2019 rok jest dobrym momentem na inwestowanie we własne mieszkanie?

Popyt na mieszkania w 2019

Nastroje wśród Polaków są bardzo optymistyczne, jednak należy sobie zdawać sprawę z faktu, że wielkimi krokami zbliża się do nas spowolnienie gospodarcze, które przełoży się znacząco na naszą siłę nabywczą. Więc choć teraz wydaje się nam, że możemy wiele za kilka miesięcy sytuacja może się zmienić. Szczególnie że wszystko wskazuje również na to, że ceny mieszkań będę rosnąć. Prognozuje się więc spadek sprzedaży nieruchomości zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Kredyty hipoteczne w 2019

Banki mają w planach delikatne zaostrzenie realizowanej polityki kredytowej – jak będzie w praktyce, czas pokaże. Być może ma to związek z zakończonym programem MdM, który zdecydowanie napędzał popyt na mieszkania i mógł się pośrednio przekładać na wyższe ceny nieruchomości. Przez cały 2019 powinny utrzymać się niskie stopy procentowe, ponieważ ich wzrost prognozowany jest na początek 2020 roku.

Polityka mieszkaniowa w 2019

Niestety rządowe programy takie jak Narodowy Program Mieszkaniowy, Mieszkania Plus czy Mieszkanie na Start nie działają tak sprawnie, aby pokryć zapotrzebowanie na nieruchomości. Jedne funkcjonują wyłącznie na papierze, inne potrzebują czasu, aby na dobre wystartować. Perspektywy pokazują, że nic nie wskazuje na to, aby w jakiś wymierny sposób przyczyniły się one do cen mieszkań. Zasadniczo nie pomagają ani też nie szkodzą. I być może tak jest najlepiej.

nieruchomości

Branża budowlana w 2019

Pod koniec 2018 roku branża budowlana nieco wyhamowała, a to oznaczać może tylko jedno – sukcesywną stabilizację podaży, która nastąpi właśnie w 2019 roku. Całej sytuacji nie pomagają rosnące ceny materiałów budowlanych i brak pracowników, którym docelowo trzeba zapłacić więcej by w ogóle móc planowo realizować inwestycje. Specjaliści prognozują, że ceny nieruchomości spadną dopiero w 2020 roku i wtedy też zapotrzebowanie na nie się ożywi.

Czy i kiedy kupić mieszkanie w 2019?

Aby choć przybliżyć się do odpowiedzi na powyższe pytanie należy dowiedzieć się, po co właściwie chcemy je kupić, jaki jest cel tej inwestycji i jej przeznaczenie – mówią nam specjaliści firmy Rai PB. Jest to deweloper, który oferuje nowe mieszkania w Gdańsku, na Osowej.

Jeśli kupujemy mieszkanie na wynajem, to może być dobry moment na zakup. Dzieje się tak, ponieważ w wielu miastach nadal ceny nieruchomości rosną wolniej niż ceny, które trzeba zapłacić za wynajem. Za taką inwestycją przemawiają również dość tanie kredyty hipoteczne. Jeśli jednak kupujemy mieszkanie od dewelopera na własny użytek, musimy się liczyć z tym, że niezależnie czy to Kraków, Katowice czy Gdańsk boom na rynku mieszkaniowym będzie sukcesywnie „zjadał” ich majątek wypracowany w czasie hossy. Niestety, jeśli taka sytuacja utrzyma się dłużej, to nierówności społeczne w naszym kraju mogą stać się naprawdę mocno widoczne.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag nieruchomościtag komunikat firmytag inwestycje
To warto przeczytać


fot. Tavexfot. InPost
RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: