Cyberataki stają się jednym z najpoważniejszych zagrożeń gospodarczych na świecie. Co minutę użytkownik sieci pada ofiarą zainfekowanych stron, co 9 minut korzysta z aplikacji zawierającej wirusy, co 29 minut komputery ściągają aplikację z wirusem, co 49 minut dane osobowe wyciekają z serwerów firmowych na skutek działań hakerów.
reklama
Celem hakerów są zarówno jednostki państwowe, jak i komercyjne, również te najbardziej wrażliwe, jak bankowość. Zaatakowane firmy są zlokalizowane głównie w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii i Japonii. Wiele z nich znajduje się również w Niemczech, Francji, we Włoszech, Turcji, Irlandii, Polsce oraz Chinach.
Do najbardziej zagrożonych w Polsce sektorów w 2014 roku należały jednostki administracyjne, uniwersytety, centra danych oraz banki. Analitycy wskazują, że polskim użytkownikom bankowości online grozi coraz większe niebezpieczeństwo. To właśnie na ich kontach internetowych bardzo często testowane jest złośliwe oprogramowanie przez międzynarodowych hakerów. Można stwierdzić, że nasz kraj staje się „królikiem doświadczalnym” dla wszystkich nowinek, które związane się z atakowaniem banków internetowych.
- Możliwe, że cyberprzestępcy chcą testować w naszym kraju złośliwe oprogramowanie, dlatego że systemy informacyjne w bankach na terenie Polski należą do najnowocześniejszych na świecie. Mogą oni wychodzić z założenia, że jeśli uda im się pokonać zabezpieczenia w naszym kraju, to w państwach, gdzie ich poziom jest niższy, będzie im łatwiej przeprowadzać ataki – uważa Krzysztof Wójtowicz, dyrektor Check Point Polska.
Zdaniem przedstawicieli Check Point Software Technologies najgroźniejszym skutkiem działań hakerów jest ujawnienie poufnych informacji, takich jak tajemnice handlowe oraz know-how. To właśnie te informacje hakerzy starają się zdobyć z zainfekowanych komputerów, kopiując m.in. pliki PDF, dokumenty tekstowe czy dokumenty z arkuszami kalkulacyjnymi.
- Najsłabszym ogniwem jest człowiek. Hakerzy nie działają losowo, lecz wybierają sobie konkretne osoby i hasła, które mają dostęp do tajnych danych – mówi Krzysztof Wójtowicz. Podkreśla jednak, że ze względu na szerokie spektrum zaatakowanych firm trudno znaleźć między nimi ogniwo wspólne.
Ataki mają często wymiar polityczny. W zeszłym roku doszło do serii ataków dokonanych przez grupę hakerów zwaną Syryjską Armią Elektroniczną na amerykańskie strony internetowe (między innymi New York Times, Huffington Post i Twitter). Z kolei w zeszłym miesiącu Bloomberg poinformował o włamaniach na serwery JP Morgan Chase i co najmniej czterech innych amerykańskich banków. Hakerzy skradli z nich gigabajty danych klientów i pracowników banków. Śledztwo FBI wykazało, że ataki przeprowadzone zostały przez rosyjskich hakerów za pośrednictwem serwerów południowoamerykańskich. Niewykluczone, że ofiarami ataków mogą być także banki europejskie.
Wykryć atak
Cyberatak przestaje być potężnym zagrożeniem, gdy zostaje wykryty. Zainteresowani wiedzą wtedy, że trzeba się bronić i dostają stosowne narzędzia.
- Technologie te stają się coraz bardziej złożone, otwierając szereg nowych zagrożeń - podkreśla David Klusacek, Dyr. CEE Check Point Software Technologies. I dodaje, że świat połączonych technologii niesie ze sobą także zagrożenia.
Ataki hakerów powodują bardzo duże straty dla przedsiębiorstw. 27% badanych firm przyznało, że średni czas usunięcia wirusów wynosi 10 dni, a średni koszt wynosi ok. 0,5 mln zł. Analitycy Check Point podkreślają, że z roku na rok rośnie zagrożenie i liczba ataków.
Do Czytelników: Artykuły z działu Komunikaty Firm to opublikowane za opłatą informacje prasowe firm. Redakcja nie ingeruje w ich treść.
Do przedstawicieli firm: Komunikaty Firm to usługa umożliwiająca publikację informacji prasowych w Dzienniku Internautów. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani emisją swojej treści na naszych łamach, zapraszamy do kontaktu: kf@di24.pl.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*