Internet w prawie każdej polskiej firmie
Już 95% polskich przedsiębiorstw korzysta z komputerów, a ponad 92% posiada dostęp do internetu. Co piąte przedsiębiorstwo korzysta z systemu Linux. Jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, to 41% z nich posiada dostęp do Sieci - wynika z przedstawionego wczoraj raportu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).
Firmy
Badania GUS w zakresie wykorzystania internetu w przedsiębiorstwach zostały przeprowadzone na próbie ponad 14 tys. przedsiębiorstw, w których liczba zatrudnionych wynosiła co najmniej 10 osób.
Z badań wynika, że 95% przedsiębiorstw korzysta z komputerów, a 92% ma dostęp do internetu. Ponad połowa firm posiada dostęp szerokopasmowy. 35% pracowników korzysta w firmach z komputerów co najmniej raz w tygodniu, a 26% z internetu.
Jeśli chodzi o oprogramowanie, już co piąte przedsiębiorstwo korzysta z systemu Linux (najczęściej są to duże firmy). Podobny odsetek przedsiębiorstw korzysta z oprogramowania do zarządzania informacjami o klientach (CRM). 13% firm korzysta z systemów do kompleksowego planowania zasobów (ERP). Co ciekawe, aż 64% firm twierdzi, że kontaktuje się z administracją publiczną przez internet.
GUS zauważył również wyraźny wzrost w obszarze handlu internetowego.
Po raz pierwszy w tym roku zbadano stosowanie przez przedsiębiorstwa faktur elektronicznych (e-faktury) i podpisu elektronicznego Przy wysyłaniu wiadomości podpis elektroniczny stosowało 17%, 7% - otrzymywało faktury elektroniczne, a 3% - wysyłało faktury elektroniczne. Również w tym obszarze dominowały duże przedsiębiorstwa.
Gospodarstwa domowe
Badanie wykorzystania nowoczesnych technologii przez osoby prywatne przeprowadzono na próbie 8300 gospodarstw domowych. Wynika z nich, że 54% gospodarstw domowych posiada komputery, a 41% dostęp do internetu. 30% deklaruje, że posiada internet szerokopasmowy. Blisko połowa (46%) osób w wieku od 17 do 74 lat korzysta z internetu regularnie. 39% osób to regularni użytkownicy internetu.
Z badań wynika również, że głównymi powodami nieposiadania internetu w domu jest brak potrzeby (41%), wysokie koszty sprzętu (32%) oraz wysokie koszty dostępu do Sieci (31%).
Najczęściej spotykane u Polaków umiejętności to używanie wyszukiwarki (48%), wysyłanie e-maili z załącznikami (35%) oraz branie udziału w czatach i dyskusjach na forach (23%).