Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wykorzystanie infrastruktury kanalizacyjnej i wodociągowej, by dostarczać szybki internet to rozwiązanie, jakie na szeroką skalę może zostać niedługo wprowadzone w Wielkiej Brytanii. W Polsce również działa już sieć oparta na podobnej idei.

Firma H2O już od blisko pięciu lat oferuje bardzo szybki internet (do 20Gbps) niektórym uczelniom oraz urzędom. Już niedługo jednak, oprócz uniwersytetów w Aberdeen, Edynburgu oraz Bournemouth, z przyjemności szybkiego surfowania cieszyć się będą mogły firmy i osoby prywatne - czytamy na stronach BBC.

Projekt Focus (Fibre Optical Cable Underground Sewer), który wystartował w 2003 roku wkroczy w przyszłym miesiącu w fazę szerokiego dostępu. Cała idea opiera się na położeniu światłowodów wewnątrz istniejącej infrastruktury kanalizacyjnej i wodociągowej, która doprowadzona jest praktycznie do każdego gospodarstwa domowego i przedsiębiorstwa.

Według przedstawicieli firmy rozwiązanie to jest korzystne pod wieloma względami. Nie jest konieczne rozkopywanie ulic i chodników, by położyć światłowody, co nierzadko prowadziło do ogromnych korków i utrudnień dla pieszych, a także było bardzo kosztowne i długotrwałe. Podczas gdy pokrycie siecią obszaru o powierzchni 2 kilometrów kwadratowych zajęłoby 6 do 12 miesięcy metodą tradycyjną, użycie istniejącej infrastruktury spowoduje skrócenie tego czasu do... 4 godzin. Korzystający z tego dobrodziejstwa Napier Uniwersity zapłacił 80 tysięcy funtów za położenie 1,2 km światłowodów, tymczasem tradycyjną metodą przedsięwzięcie to pochłonęłoby to od 400 do 1,2 miliona funtów!

Nie bez znacznie jest też fakt, że firma dostarcza usługę, nie różnicując jej ceny w zależności od szybkości zamówionego łącza. Jest to korzystne zwłaszcza dla instytucji (jak szkoły czy urzędy), gdzie wiele osób jednocześnie korzysta z dostępu do Sieci.

Zainteresowani mogą obejrzeć 5-minutowy reportaż BBC wyjaśniający podstawowe założenia projektu Focus oraz prezentujący sposób umieszczania światłowodów.

Co ciekawe, podobne rozwiązanie od kilku lat z powodzeniem funkcjonuje we Wrocławiu. Powstała w 2003 roku spółka e-Wro (należąca do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej) zaczęła oferować szybki dostęp do internetu na bazie światłowodów służących pierwotnie do monitorowania sieci grzewczej. Wieszczono jej spory sukces aż do momentu przejęcia przez fińską firmę Fortum, kiedy to rozwój e-Wro utknął w miejscu. Na początku 2007 roku wrocławska spółka została kupiona przez Telefonię Dialog, która to rozpoczęła integrację systemów e-Wro z własnymi.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: BBC