Czy prawo autorskie wpływa na Twoje życie? Na pewno nie zaprzeczysz, jeżeli działasz w kulturze, gdzie stale musisz pilnować przestrzegania tego prawa, korzystając z twórczości cudzej lub własnej. Musisz mieć do czynienia z prawem autorskim także jeżeli uczysz, wykładasz, prowadzisz badania naukowe lub programujesz, gdyż chronione utwory wykorzystywane są także szeroko w edukacji, nauce i informatyce.
reklama
Ale czy wiesz, że za pomocą praw autorskich, innych praw wyłącznych takich jak patenty czy prawa do baz danych, a także technologii (tzw. DRM) może dochodzić do zawłaszczania w zasadzie każdego rodzaju informacji? W czasach „Internetu Rzeczy” (“Internet of Things”) oznacza to, że coraz więcej przedmiotów, z których korzystasz zawiera program komputerowy lub dane podlegające czyjejś wyłącznej kontroli. Ma to oczywisty i fundamentalny wpływ na wszelkie przejawy życia każdego z nas.
Wynikające z tego wyzwania muszą być podejmowane w ramach neutralnej i pluralistycznej debaty pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi. Fundacja Nowoczesna Polska organizuje miejsce dla takiej debaty od roku 2012 w postaci corocznej międzynarodowej konferencji CopyCamp. Rozmawiamy tam o prawie, ale nie jest to konferencja prawnicza. Przez ostatnie 5 lat udało nam się uczynić z CopyCampu największą konferencję o społecznych i ekonomicznych aspektach prawa autorskiego w Europie. Przez ten czas, ułatwiliśmy wymianę idei ponad 250 międzynarodowym prelegentom.
Na CopyCampie 2017 chcemy przede wszystkim poszerzyć zakres debaty o prawach wyłącznych. Chcemy rozmawiać nie tylko o kulturze, nauce, edukacji, ale też o tym, jak prawa te działają w takich obszarach jak na przykład zdrowie i żywność. Jeden z naszych specjalnych gości, Krishna Ravi Srinivas, opowie jak open source wykorzystywane jest w uprawie roślin, jako odpowiedź na coraz mniejszą swobodę rolników w zakresie korzystania z ich zbiorów.
Szykujemy specjalną sesję poświęconą prawom wyłącznym w modzie, w ramach której wystąpią m.in. Ariele Elia, koordynatorka w nowojorskim Fashion Institute of Technology oraz Magdalena Płonka, projektantka oraz badaczka tematyki CSR w przemyśle odzieżowym.
Będziemy gościć również m.in. Aleksandrę Przegalińską, która opowie o zmianach w pojmowaniu kreatywności, jakie wnosi rozwój sztucznej inteligencji, Aarona Perzanowskiego, współautora książek „The End of Ownership: Personal Property in the Digital Economy” oraz „Creativity Without Law”, a także Mitcha Altmana, który wystąpi z prezentacją o społecznym oddziaływaniu ruchu open hardware.
A w ramach towarzyszących konferencji warsztatów, Jérémie Zimmermann poprowadzi spotkanie „Hacking with Care”.
Listę zaproszonych gości znajdziecie pod adresem: https://copycamp.pl/en/info/who/
Znana z poprzednich CopyCampów ścieżka wyszehradzka zagości u nas także i w tym roku. Jesteśmy dumni, że dzięki naszej współpracy z Iuridicum Remedium, Asimov Foundation, oraz Uniwersytetem w Trnavie gościmy rosnące grono ekspertów z krajów Grupy Wyszehradzkiej, których głosy są często mało słyszalne w międzynarodowej debacie zdominowanej przez dużych graczy.
Dodatkowe elementy rozwoju współpracy regionalnej będą natomiast wynikiem poszerzenia grona partnerów o niemiecki Institut für Rechtsfragen der Freien und Open Source Software (ifrOSS.de) oraz Free Software Foundation Europe. Chcemy w ten sposób zwiększyć udział w naszym programie takich tematów jak wolne oprogramowanie, otwarte standardy, zamówienia publiczne na IT. Chcemy również ułatwić wymianę polsko-niemieckich doświadczeń na takie pozostałe wspólne tematy jak: copyright trolling, Open Access, zbiorowy zarząd, czy dozwolony użytek.
Program VI międzynarodowej konferencji CopyCamp jest już online pod adresem: https://copycamp.pl/en/info/program/
Konferencja odbędzie się w dniach 28-29 września 2017 r. w Warszawie.
Wstęp na CopyCamp jest wolny, wymagana wcześniejsza rejestracja na stronie
Bieżące informacje o konferencji można znaleźć również na twitterze (@CopyCampPL), stronie wydarzenia na Facebooku oraz stronie projektu prawokultury.pl
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|