Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Internet mobilny w życiu studenta – raport iPlusa i SWPS

24-06-2010, 15:15

Czy częste korzystanie z internetu, zwłaszcza mobilnego, ma wpływ na naukę i oceny studentów? Czy e-learning jest popularniejszy od książki? Odpowiedzi na te pytania zdobyli badacze ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie we współpracy z iPlusem.

konto firmowe

reklama


Badanie „Internet mobilny w życiu studenta” przeprowadzono podczas zimowej sesji egzaminacyjnej w warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Wzięło w nim udział 399 studentów (ponad 80% to kobiety) rekrutowanych za pomocą ogłoszenia w systemie elektronicznym uczelni. Badanie zostało zrealizowane za pomocą ankiety internetowej (CAWI).

Pozytywne nastawienie

W poprzedzającym raport „studencki” badaniu „Mobilność 2010 – raport o wpływie internetu mobilnego na życie Polaków” wykazano, że osoby używające internetu mobilnego mają wyższą samoocenę niż „stacjonarni” użytkownicy. Bardziej optymistycznie podchodzą do siebie i otoczenia.

Status społeczny badanych
fot. iPlus - Status społeczny badanych
Studenci, którzy często korzystają z internetu w celu zdobycia informacji naukowych, są przekonani o swoich możliwościach w trakcie egzaminów i zaliczeń na uczelni, zaś ci, którzy często poświęcają się rozrywce, np. grom online, twierdzą, że ich oceny będą zdecydowanie niższe. Efekt ten może wynikać z podzielanych przez badanych i wciąż funkcjonujących stereotypów internetu jako „złodzieja czasu” lub trzeźwej oceny własnych możliwości.

>> Czytaj też: Mobilny internet - gdzie jest najtańszy?

Nauka w internecie i bibliotece

Z badania wynika, że internet stał się niezbędnym narzędziem koniecznym w funkcjonowaniu na uczelni. W trakcie sesji egzaminacyjnej internet wykorzystywany jest głównie do kontaktów między studentami oraz do zdobywania informacji potrzebnych w nauce. Jednocześnie takie środowiska, jak e-learning oraz Wikipedia, są jednymi z najchętniej wykorzystywanych źródeł wiedzy.

Sonda
Jako student:
  • Korzystam/łem z mobilnego internetu
  • Nie korzystam/łem z mobilnego internetu
wyniki  komentarze

Internet mobilny czy stacjonarny?

Z internetu mobilnego korzysta stale 32% badanych studentów. Od czasu do czasu z internetu mobilnego korzysta znacznie większa grupa studentów (56% używa modemu mobilnego, a 26% korzysta z internetu przez telefon komórkowy).

Internet stacjonarny jest wykorzystywany częściej w pracy i w domu. Z internetu mobilnego badani studenci częściej korzystają w miejscach publicznych (kawiarnie, kluby), w czasie podróży (samochodem, tramwajem, pociągiem) oraz na ulicy.

Zapamiętywanie tekstu linearnego i hipertekstowego

Rodzaj wykorzystywanego internetu
fot. iPlus - Rodzaj wykorzystywanego internetu
Głównym czynnikiem związanym z niższym poziomem rozumienia tekstu linearnego jest częstość korzystania z mikroblogów. Mikroblogi są typowym przykładem informacji podawanych w sposób bardzo zwięzły i krótki, różny od tego, do czego przyzwyczajały nas książki i artykuły. Częste korzystanie z usług, w których dominują bardzo krótkie i hipertekstowe informacje, może prowadzić do trudności w zapamiętywaniu informacji ułożonych w bardziej tradycyjny, liniowy sposób.

>> Czytaj też: Będzie można odliczać mobilny internet

Nie jest ważne medium, a sposób jego wykorzystania

Rodzaj wykorzystywanego internetu najczęściej
fot. iPlus - Rodzaj wykorzystywanego internetu najczęściej
Wyniki analiz korelacji pokazały, że związek pomiędzy intensywnością korzystania z internetu, a ocenami otrzymanymi w sesji nie jest istotny. Samo korzystanie z medium nie wpływa na oceny, ważny jest sposób wykorzystania internetu. Pozytywny wpływ na spodziewane oceny ma częstość wykorzystywania internetu w celu zdobywania informacji potrzebnych do nauki, negatywny wpływ na spodziewane efekty w sesji egzaminacyjnej ma za to, na przykład, częstość grania w gry online.

Raport „Internet mobilny w życiu studenta” jest elementem realizowanego przez iPlusa projektu „Mobilność 2010”. Projekt obejmuje szeroko zakrojone analizy zmian społecznych zachodzących pod wpływem internetu mobilnego (w tym badanie „Mobilność 2010 – raport o wpływie internetu mobilnego na jakość życia Polaków”) oraz programy aktywizacji poszczególnych grup społecznych.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *