Internet mobilny: który najtańszy i najlepszy?

01-02-2012, 23:14

Rynek internetu mobilnego charakteryzuje się zwiększaniem miesięcznych limitów transferu danych oraz spadkiem cen - wynika z badania UKE.

Z badania UKE wynika, że oprócz Orange, T-Mobile, Plusa i Playa mobilny internet niespakietyzowany z innymi usługami świadczą Netia oraz Cyfrowy Polsat. Konsument ma możliwość nabycia interesującego go pakietu poprzez różne kanały dystrybucji, przy czym operatorzy często różnicują oferty dostępne ogólnie od zakupionych w sklepie internetowym oraz przez telefon.

Operatorzy zwiększają również dostępne limity transferu danych, jedynie PTK Centertel, Cyfrowy Polsat oraz P4 posiadają usługę mobilnego internetu z opcją poniżej 1 GB. Najwyższy limit w przypadku klienta indywidualnego wynosi 40 GB (Orange Free 159 w sklepie internetowym, iPlus prywatnie 37 GB, Play Online 149 w sklepie internetowym), natomiast dla klienta biznesowego - 50 GB (blueconnect biznes 98).

W porównaniu z ostatnią analizą z maja 2010 r. nastąpił widoczny spadek popularności kart PCMCIA oraz ExpressCard - jedynie PTK Centertel oraz Polkomtel uwzględniają je w podstawowych cenniku urządzeń dedykowanych dla usługi mobilnego internetu. Operatorzy poszerzają natomiast ofertę modemów USB udostępnianych użytkownikom w wielu taryfach za złotówkę. Jedynie w przypadku podstawowych planów z najniższym abonamentem cena urządzenia odgrywa rolę w strukturze kosztów, np. PolsatNet taryfa podstawowa (80%) oraz blueconnect biznes 15 (20%). W większości jednak przypadków w stosunku do opłat jednorazowych ponoszonych przez konsumenta (modem USB, aktywacja) udzielany jest rabat obniżający lub redukujący ich cenę do symbolicznej kwoty. Dodatkowo w ramach promocji stosowana jest standaryzacja wysokości opłaty aktywacyjnej. Jedynie klienci sieci Orange, T-Mobile i Play zapłacą mniej za aktywację odpowiednio Business Everywhere Premium 24/48 (1,23 zł zamiast 18,45 zł), blueconnect biznes 48/78/98 (1,23 zł zamiast 47,97 zł) oraz Play Online 39/49/69/99/149 (29 zł zamiast 59 zł) niż w pozostałych planach taryfowych.

Czytaj też: Europa Wschodnia napędza mobilny internet

Minimalne średnie miesięczne koszty korzystania z usługi mobilnego Internetu z limitem do 5 GB włącznie
fot. UKE - Minimalne średnie miesięczne koszty korzystania z usługi mobilnego Internetu z limitem do 5 GB włącznie
Średnie miesięcznie koszty korzystania z mobilnego internetu w przypadku klientów indywidualnych wahały się w granicach od 15,5 zł (PolsatNet taryfa podstawowa) do 162,13 zł (iPlus prywatnie 37 GB). Wśród ofert z najniższym limitem transferu (do 5 GB włącznie) najatrakcyjniejsza cenowa jest PolsatNet taryfa podstawowa. Ze względu jednak na niewielki pakiet danych (200 MB) charakteryzuje się ona najwyższym efektywnym kosztem 1 MB - 0,08 zł. W kolejnych dwóch analizowanych przedziałach (od 5 do 10 GB włącznie oraz od 10 do 20 GB włącznie) najbardziej konkurencyjna jest usługa Play Online - zarówno pod względem średniego miesięcznego kosztu, jak i ceny za 1 MB. Dla konsumentów zainteresowanych wysokim limitem transferu korzystna jest oferta Orange Free 99 z 21 GB w pakiecie i za cenę 95,48 zł miesięcznie.

Minimalne średnie miesięczne koszty korzystania z usługi mobilnego Internetu z limitem do 5 GB włącznie (biznes)
fot. UKE - Minimalne średnie miesięczne koszty korzystania z usługi mobilnego Internetu z limitem do 5 GB włącznie (biznes)
Średnie miesięczne koszty mobilnego internetu dla klientów biznesowych wahały się w granicach od 15,5 zł (PolsatNet taryfa podstawowa) do 159,48 zł (iPlus firmowo 37 GB). Analogicznie jak w przypadku klientów indywidualnych, najkorzystniejszą opcją dla pakietu danych do 5 GB włącznie jest PolsatNet taryfa podstawowa za 15,5 zł, natomiast w kolejnych dwóch przedziałach limitu transferu - Play Online 49 i Play Online 69 w cenie odpowiednio 49,42 zł i 59,42 zł miesięcznie. Wśród ofert z najwyższym pakietem danych wyróżnia się blueconnect 78 z 25 GB limitu i w cenie 95,43 zł miesięcznie.

Operatorzy sieci Plus oraz Cyfrowy Polsat posiadają w swojej ofercie usługi mobilnego internetu w technologii LTE. Ich średni miesięczny koszt jest wyższy od taryf z analogicznymi limitami transferu danego operatora maksymalnie o 12% (PolsatNet 5 GB). Różnice te wiążą się przede wszystkim z koniecznością zakupu modemu Huawei E398 obsługującego technologię LTE. Dla ofert z najwyższymi limitami (PolsatNet 25 GB, iPlus prywatnie/firmowo 20/37 GB) udostępniany jest on za 1 zł. W zestawieniu jednak z pozostałymi operatorami usługi PolsatNet oraz iPlus na LTE należą do najdroższych w przedziale limitu powyżej 20 GB.

Średni miesięczny koszt korzystania z usług przedpłaconych mobilnego dostępu do internetu wynosi 27,09 zł. W strukturze kosztów Orange Free, blueconnect oraz iPlus około 1/3 stanowi udział zestawu startowego, w przypadku zaś Play Online jedynie 17%, co wynika z niskiej ceny modemu w ofercie (Huawei E173U-2 ze starterem za 129 zł). Najtańszy internet na kartę dostępny jest w sieci T-Mobile – 24,96 zł. Pod względem zaś wielkości transferu danych do wykorzystania przez konsumenta najatrakcyjniejsza jest oferta Play Online, którą charakteryzuje najniższy efektywny koszt 1 MB na poziomie około 0,01 zł.

Minimalne średnie miesięczne koszty korzystania z usługi mobilnego Internetu z limitem do 5 GB włącznie (porównianie)
fot. UKE - Minimalne średnie miesięczne koszty korzystania z usługi mobilnego Internetu z limitem do 5 GB włącznie (porównianie)
UKE twierdzi, że w porównaniu z majem 2010 r. widoczny jest spadek cen mobilnego internetu, średnio dla uwzględnionych w zestawieniu ofert abonamentowych o ponad 11,1% (klienci indywidualni) oraz blisko 12,8% (klienci biznesowi). Niemal wszyscy operatorzy obniżyli koszty swoich planów taryfowych, szczególnie w przedziale limitu od 10 do 20 GB włącznie. Odbiorcy tych usług mogą obecnie nabyć je średnio o 33,9% (indywidualni) oraz 37,7% (biznes) taniej niż w 2010 r. Spadek cen jest również charakterystyczny dla usług przedpłaconych. Średni miesięczny koszt korzystania z internetu mobilnego na kartę jest obecnie mniejszy o 40,7% od ofert dostępnych w 2010 r.

Z pełnym raportem można zapoznać się pod adresem: www.uke.gov.pl


Źródło: UKE
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy