Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Internet główną siłą napędową wzrostu gospodarczego

19-06-2008, 20:46

Przyszłość gospodarki opartej na internecie była tematem Konferencji Ministerialnej OECD, która odbyła się w dniach 17-18 czerwca br. w Seulu. Polskę reprezentowali przedstawiciele z Ministerstwa Gospodarki oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod przewodnictwem Witolda Drożdża - Podsekretarza Stanu w MSWiA.

W spotkaniu wzięło udział około 1800 uczestników, w tym przedstawiciele krajów członkowskich OECD, przedstawiciele z krajów nie będących członkami OECD oraz organizacji międzynarodowych i pozarządowych, ściśle związanych z sektorem gospodarki elektronicznej jak ISOC, ICANN, W3C, ISO.

Wśród tematów konferencji znalazły się kwestie związane z różnymi zjawiskami towarzyszącymi gospodarce elektronicznej. Omawiano zatem sprawy związane z internetem

  • jako platformą wymiany danych, głosu i transmisji wideo,
  • jako elementem infrastruktury społeczno-ekonomicznej i motorem globalizacji i innowacji na świecie,
  • oraz integralnością i poufnością danych w internecie, który ma coraz większe znaczenie w gospodarce światowej

Na zakończenie konferencji jej uczestnicy podpisali  "Deklarację z Seulu w sprawie przyszłości gospodarki opartej na Internecie", podsumowującą ustalenia ze spotkania i zawierającą rekomendacje na temat roli internetu w rozwoju współczesnej gospodarki.

W dokumencie tym zadeklarowano m.in. chęć promowania gospodarki opartej na internecie przez działania środowisk politycznych i nadzorujących, które mają wspierać innowację, inwestycje i konkurencję w sektorze technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT). Zobowiązano się ponadto do współpracy z sektorem prywatnym, społeczeństwem obywatelskim i społecznością internetową w celu zabezpieczenia sieci ICT oraz ochrony użytkowników gospodarki opartej na internecie.

Zdaniem uczestników Konferencji Ministerialnej OECD gospodarka oparta na internecie wpłynie na poprawę jakości życia, ale konieczne jest znalezienie właściwej równowagi pomiędzy przepisami prawa, strategiami politycznymi, samoregulacją i wzrostem potencjału konsumenta.

Uczestnicy konferencji mają również ułatwiać konwergencje sieci cyfrowych, urządzeń, aplikacji i usług, wspierać kreatywność w rozwijaniu, użytkowaniu i zastosowaniu internetu oraz jego globalnego, gospodarczego charakteru, a także pracować nad zwiększaniem zaufania i bezpieczeństwa w sieci.

Pełna treść deklaracji seulskiej do pobrania poniżej.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Źródło: MSWiA