Internauci zachowali neutralność w sprawie Polańskiego

29-10-2009, 18:31

NewsPoint dokonał analizy publikacji dotyczących aresztowanego niedawno Romana Polańskiego, ich wydźwięku, a także cytowań znanych postaci wypowiadających się na temat reżysera.

Portale szybsze od blogerów

Portale szybciej niż internauci zareagowały na informację o uwięzieniu reżysera – największa liczba publikacji na temat Polańskiego (133) pojawiła się 27 września, w dzień po jego aresztowaniu. Połowa przeanalizowanych publikacji ze wszystkich portali to publikacje o wydźwięku neutralnym – 52%. Niemal jedna czwarta – 22% publikacji – ma wydźwięk pozytywny, a 26% publikacji to teksty o wydźwięku negatywnym.

Na blogach i forach kulminacja komentarzy na temat reżysera nastąpiła dzień później, 28 września. Użytkownicy internetu w swoich bezpośrednich opiniach byli bardziej neutralni lub krytyczni wobec Polańskiego niż dziennikarze portali. Tutaj ponad 60% postów miało charakter neutralny, niemal jedna trzecia miała charakter negatywny, natomiast postów o pozytywnym wydźwięku było bardzo mało.

Opinie znanych osób w sprawie Polańskiego mało interesujące dla internautów

W sprawie znanego reżysera niejednokrotnie cytowano wypowiedzi innych osób. Wypowiedzi te zawierało łącznie 112 artykułów, czyli niemal jedna czwarta wszystkich przeanalizowanych publikacji. W artykułach, które ukazały się na portalach, najczęściej cytowani byli amerykańscy politycy Arnold Schwarzenegger i Hillary Clinton, a także polscy reżyserzy Agnieszka Holland i Andrzej Wajda.

Ranking wypowiedzi znanych osób, które były cytowane i komentowane przez forumowiczów i blogerów, przedstawia się nieco inaczej niż w przypadku portali. Najczęściej cytowaną, ocenianą i komentowaną była wypowiedź Krzysztofa Zanussiego przyrównująca ofiarę do nastoletniej prostytutki (15 wzmianek), następnie wypowiedzi Radosława Sikorskiego o tym, że tak znana osoba powinna być traktowana inaczej (10 wzmianek), Andrzeja Wajdy (7 wzmianek) oraz Zbigniewa Hołdysa, który chce, aby Polański został pociągnięty do odpowiedzialności (6 wzmianek).

Przeanalizowane zostały publikacje o Polańskim, które ukazały się w dniach 27 września – 5 października 2009 r. w wybranych portalach internetowych: Gazeta.pl, WP.pl, Onet.pl i Interia.pl (dane z systemu NewsPoint) oraz na wszystkich blogach i forach monitorowanych przez system NewsPoint UGC (około 180 tys. źródeł). Łącznie było to 519 publikacji z portali internetowych i 740 postów, które ukazały się na blogach i forach.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy