Internauci: niecierpliwi, bezwzględni, samolubni

24-05-2008, 19:02

Kiedy tylko pojawiamy się online stajemy się niecierpliwi, bezwzględni i samolubni - wynika z najnowszego raportu poświęconego nawykom internautów, opracowanego przez dr Jakoba Nielsena, specjalistę od użyteczności stron (usability). Nielsen uważa ponadto, że w dłuższej perspektywie czasu jest szansa na detronizację wyszukiwarki Google.

Innymi słowy, kiedy wchodzimy na dany serwis nie marnujemy czasu na przeglądanie pełnej jego zawartości oraz wszystkich propozycji, którymi chce nas uraczyć jego twórca. Odwiedzamy serwisy internetowe z bagażem pewnych oczekiwań, a zaspokoiwszy je ruszamy dalej zrealizować kolejną swoją potrzebę - cytuje wnioski z badań Jakoba Nielsena BBC.

Zapewne dzięki takiej postawie na przestrzeni ostatnich 9 lat współczynnik realizacji zadań online wyznaczanych sobie przez internautów, wzrósł z 60% do 75%.

Użytkownicy internetu preferują strony, na których błyskawicznie otrzymują to, czego chcą - twierdzi Nielsen. Natomiast kiedy witryna "nęka" ich dodatkowymi treściami, gadżetami, itp. internauci szybko tracą cierpliwość i bez żalu ją opuszczają.

Według Jakoba Nielsena podstawowym narzędziem internautów stały się wyszukiwarki. Na potwierdzenie tej tezy przytacza wyniki badań, z których wynika, że o ile w 2004 roku 40% badanych internautów rozpoczynało przeglądanie internetu od strony głównej, a następnie przechodziło w głąb wybranego serwisu, to w roku 2008 ten system surfowania charakteryzuje już tylko 25% użytkowników internetu.

Wyszukiwarki są popularne, bo pozwalają najszybciej dotrzeć do poszukiwanych treści, ale wyniki wyszukiwania, które prezentują pozostawiają jeszcze wiele do życzenia. Według Nielsena taki stan rzeczy to szansa dla tych, którzy chcieliby przejąć pałeczkę pierwszeństwa od Google. Wystarczy stworzyć wyszukiwarkę, która będzie prezentowała lepiej dopasowane do oczekiwań internautów wyniki.


Źródło: BBC
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031