Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Interaktywny Solaris w Brukseli

29-02-2012, 09:09

W środę, 29 lutego podczas gali pięciolecia Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych w Brukseli odbędzie się prezentacja polskiego projektu astronomicznego Solaris. Specjalnie na tę okazję toruńscy astronomowie przygotowali interaktywny pokaz oparty o technologię Microsoft Kinect.

Celem projektu Solaris jest zbudowanie sieci robotycznych teleskopów na południowej półkuli, a następnie wykorzystanie jej m.in. do odkrywania planet pozasłonecznych. Całkowity budżet przedsięwzięcia, współfinansowanego przez  Europejską Radę ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC), przekracza 10 mln zł.

– Finansowanie z ERC, które pozwoliło rozwinąć projekt Solaris, było nie tylko wyróżnieniem, ale i gwarancją, że mój zespół i mnie czeka wielka naukowa przygoda – mówi prof. dr hab. Maciej Konacki, pomysłodawca i szef projektu. – A nawet po prostu przygoda, gdyż budowa zrobotyzowanych teleskopów na trzech kontynentach to sprawa nietuzinkowa nawet pośród projektów o światowej klasie.

Naukowcy zapowiadają, że podczas jubileuszowej gali w Brukseli o swoim przedsięwzięciu opowiedzą w wyjątkowy sposób. Na prezentację wybranych zostało zaledwie pięć projektów spośród ponad 2200 finansowanych przez ERC. To dla nas wyraz uznania dla postępów w realizacji grantu, ale także unikatowa okazja, by spróbować czegoś nowego w dziedzinie promocji nauki – tłumaczy Konacki.

Polscy astronomowie razem ze studiem Platige Image i grupą Plastic stworzyli interaktywną prezentację opartą o technologię Microsoft Kinect. Współpracujące z astronomami studio ma na swoim koncie m.in. animowaną „Historię Polski”, stworzoną na potrzeby prezentacji Polski na EXPO 2010 w Szanghaju, o której pisaliśmy także w Dzienniku Internautów.

– Prezentację prof. Konackiego chcielibyśmy pokazać także w Polsce, najprawdopodobniej już w kwietniu, podczas specjalnego wydarzenia poświęconego astronomii i eksploracji kosmosu – zapowiada Jan Pomierny, założyciel i wydawca portalu Astronomia.pl.

Czytaj także: Microsoft wesprze startupy wykorzystujące Kinecta


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *