Inteligentny robot wesprze pielęgniarki w opiece nad pacjentami

18-10-2018, 19:08

Pomimo cyberzagrożeń amerykańskie jednostki opieki medycznej podejmują ryzyko wprowadzania najnowszych technologii z inteligentnymi robotami włącznie. Najświeższym przykładem jest przypadek szpitala Texas Health Presbyterian Hospital z Dallas. Instytucja zgodziła się na pilotowy eksperyment z robotem-pielęgniarką, która ma wesprzeć nadmiernie obciążony personel.

Moxi nie będzie dawała pacjentom zastrzyków. Pomocna ma się okazać w pracach logistycznych, takich jak pobieranie i uzupełnianie materiałów medycznych lub przygotowywanie pokoi dla nowo przyjętych pacjentów.

Wykonując prace logistyczne (bez kontaktowania się z pacjentem), Moxi odciążą personel, pozwalając mu lepiej skupić się nad chorymi. Zgodnie z „kartą robota” wyposażona jest w kamery LiDAR (Light Detection and Ranging), pozwalające na dokładną ocenę odległości od przedmiotów, które ma zamiar wybrać i następnie umieścić w swojej „torbie”. Mówi się też, że porusza się bezkolizyjnie w ciasnych korytarzach.

Robot odznacza się inteligencją społeczną. Posiada kilka „węzłów ekspresji”, w tym sugestywne ruchy głowy i ledowych oczu. To – zdaniem twórców – sprawia, że w jej otoczeniu ludzie czują się swobodnie.

Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken przestrzega jednak, że internet rzeczy, w obecnym stanie, jest przestrzenią bardzo podatną na ataki cybernetyczne. Stosowane przez producentów sprzętu domyślne hasła administratora oraz niedbale prowadzone testy bezpieczeństwa są przyczyną potencjalnych zagrożeń, o czym najlepiej wiedzą sami cyberprzestępcy. Biorąc jednak pod uwagę misję Moxi, należy ufać, że jej twórca dołożył wszelkich starań, by uniknąć niedociągnięć w mechanizmach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. W końcu, gdy chodzi o ludzkie życie, dopuszczalny margines błędu jest bardzo mały, jak twierdzi ekspert.

Źródło: BitDefender


Następny artykuł » zamknij

Smog w opinii Polaków

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy