Inteligentna opaska poinformuje o upadku i zlokalizuje chorego

27-12-2018, 18:35

Starzejące się w szybkim tempie społeczeństwo będzie wymagać częstszych wizyt lekarskich, tymczasem pod względem stosunku liczby lekarzy do mieszkańców, plasujemy się w unijnym ogonie. Rozwiązaniem może okazać się telemedycyna. Polacy opracowali specjalną opaskę, która mierzy parametry życiowe, pozwala zlokalizować chorego nawet wewnątrz budynku, a w przyszłości będzie na bieżąco wykonywać EKG.

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, które pozwalają samodzielnie kontrolować  stan zdrowia i wykonać podstawowe badania. Opaski zakładane na rękę umożliwiają też zdalną opiekę – osoba opiekująca się chorym może, będąc w pracy, sprawdzić, w jakim stanie jest pacjent i jak wygląda jego aktualna aktywność.

Przykładowe urządzenie Sidly Care pozwala mierzyć temperaturę skóry, jak również tętno. Michał Pizon z firmy Sidly informuje, że w opracowaniu w tym momencie są również funkcjonalności, które rozszerzają aspekt związany z monitoringiem kardiologicznym, m.in. badanie arytmii serca, które planuje się wdrożyć w 2019 r., oraz monitoring EKG, który będzie uruchamiany prawdopodobnie na początku 2020 roku. Druga z opasek polskiego producenta – Sidly One - pozwala nawiązać połączenie głosowe z chorym. 

Oba urządzenia mają wbudowany detektor upadku, w Sidly One upadek wyzwala dodatkowo automatyczne połączenie głosowe z opiekunem. Urządzenia przypominają o zażyciu leków, umożliwiają nawiązywanie i odbieranie połączeń, a w przypadku naciśnięcia przycisku SOS, opiekun jest o tym automatycznie powiadamiany. Tym samym opaski umożliwiają szybką reakcję w razie potrzeby.

Obie opaski pozwalają korzystać z usług lokalizowania przez GPS, jak WiFi, dzięki czemu łatwo można odnaleźć potrzebującego pacjenta.

Opaski, choć stworzone dla seniorów i osób z demencją, mogą się sprawdzić znacznie szerzej – u osób z problemami kardiologicznymi, niewydolnością oddechowo-krążeniową czy u osób z epilepsją.

Źródło: Newseria


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy