Ortodoksyjni Żydzi nie chcą, by fabryka Intela pracowała w czasie szabasu. Takiego trybu wymaga jednak technologia koncernu, a zezwala na to izraelskie prawo.
Największy na świecie producent mikroprocesorów - Intel - ma nie lada kłopoty w Izraelu. Dwa tygodnie temu w Jerozolimie został otwarty nowy zakład produkcyjny firmy i od razu stał się przedmiotem ataków ze strony ortodoksyjnych Żydów. Nie do zaakceptowania dla nich jest fakt, że fabryka działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, czyli także w szabas (od piątkowego wieczoru do zachodu słońca w sobotę) - informuje agencja Reuters.
Jak podaje Gazeta Wyborcza, tydzień temu przed fabryką protestowało około dwóch tysięcy Żydów, którzy żądali jej zamknięcia. Zaatakowali nawet dziennikarzy oraz ochroniarzy. W ostatnią sobotę w ten sposób protestowało około pół tysiąca osób, którzy nie przebierali w wyzwiskach.
Problem jednak w tym, że izraelskie prawo zezwala na działanie takim firmom, jak Intel, które pracować muszą w trybie ciągłym. Nir Barkat, burmistrz Jerozolimy, wyraził swoje niezadowolenie z działań ortodoksów, podkreślając, że inwestycja Intela jest miastu niezwykle potrzebna.
Intel już zgodził się zatrudnić i przeszkolić nieżydowskich pracowników, którzy zastąpią Żydów w czasie szabasu. To rozwiązanie nie znalazło jednak aprobaty wśród chasydów. Sam bowiem fakt, że fabryka pracuje w czasie szabasu jest ich zdaniem naruszeniem starożytnego prawa religijnego. Dodatkowym problemem jest także fakt, że zakład stoi niedaleko dzielnicy ortodoksyjnych Żydów, która w piątki i soboty całkowicie zamiera.
Sprawa jest na tyle poważna, że dyrektor Intela w Izraelu - Maxine Fasseberg - zagroziła przeniesieniem fabryki z Jerozolimy, a nawet poza granice państwa. Tymczasem wartość eksportowanych przez koncern towarów ma wartość 1,4 mld dolarów. Władze państwowe nie mogą więc obok sprawy przejść obojętnie.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*