Intel zapowiada urządzenia "świadome otoczenia"

21-09-2010, 16:24

Według Justina Rattnera z firmy Intel przyszłość technologii komputerowej leży w bogatych, kontekstowych wrażeniach użytkownika. Jednocześnie firma zapowiada nową generację urządzeń, które mają ukształtować następną erę technologii.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Urządzenia „świadome otoczenia” będą przewidywać nasze potrzeby, doradzać nam i prowadzić nas przez dzień w sposób bardziej przypominający osobistego asystenta, niż tradycyjny komputer.

>> Czytaj też: Światowe technologie w rękach polskich organizacji pozarządowych

Justin Rattner z firmy Intel
fot. - Justin Rattner z firmy Intel
- Wyobraźmy sobie urządzenie, które używa różnych funkcji sensorycznych, aby natychmiast stwierdzić, co robi użytkownik, na przykład, czy śpi w swoim łóżku, czy wyszedł pobiegać z przyjacielem. Łącząc informacje z czujników fizycznych, na przykład o położeniu i otaczających warunkach, z czujnikami wirtualnymi, takimi jak kalendarz, sieć społecznościowa i przeszłe preferencje, przyszłe urządzenia będą nieustannie uczyć się, kim jest użytkownik, jak żyje, bawi się i pracuje. Kiedy urządzenia dowiedzą się więcej o naszym życiu, zaczną przewidywać nasze potrzeby – tłumaczy Justin Rattner, wiceprezes firmy Intel.

- Wyobraźmy sobie, że komputer radzi nam wyjść z domu 10 minut wcześniej niż zwykle, ponieważ na drodze do pracy jest korek. Wyobraźmy sobie świadomy otoczenia pilot, który natychmiast wykrywa, kto go trzyma, i automatycznie wybiera preferencje inteligentnej telewizji dla tej osoby. Wszystko to może brzmieć jak science fiction, ale właśnie takie możliwości daje technologia świadoma otoczenia, a wiele z tych funkcji możemy już zademonstrować w laboratorium – dodaje Rattner.

Tim Jarrell, wiceprezes i wydawca Fodor’s Travel, pokazał eksperymentalnego „osobistego asystenta wakacyjnego” (Personal Vacation Assistant, PVA) działającego na mobilnym urządzeniu internetowym i opracowanego wspólnie przez firmy Fodor i Intel. PVA używa różnych źródeł danych kontekstowych, takich jak osobiste preferencje podróżne, poprzednie aktywności, bieżące położenie oraz dane z kalendarza, aby oferować turyście aktualizowane na bieżąco rekomendacje podróżne. PVA może nawet na życzenie użytkownika generować blog z podpisanymi zdjęciami i filmami z miejsc odwiedzonych podczas podróży.

Sonda
Czy Intel Labs daleko odbiega od rzeczywistości ze swoimi pomysłami?
  • Tak, do tego jeszcze daleko
  • Nie, niedługo nadejdzie nowa era urządzeń
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

Podczas konferencji Intel Developer Forum w San Francisco pokazano także Socially ENabled Services (SENS), który umożliwia bieżące wyczuwanie i rozumienie aktywności użytkownika, a w razie życzenia udostępnianie tej wiedzy „bezpośrednio i na żywo” przyjaciołom oraz rodzinie poprzez animowane awatary na dowolnym ekranie — komputera, smartfonu lub telewizora — który akurat jest pod ręką.

- W miarę, jak rozwijamy ten nowe sposoby wyczuwania, gromadzenia i udostępniania danych kontekstowych, jeszcze bardziej skupiamy się na zagwarantowaniu prywatności i bezpieczeństwa w świecie, w którym miliardy urządzeń łączą się z siecią i stają coraz bardziej inteligentne - mówi Rattner.

>> Czytaj też: Inwestycje w nowe technologie a ryzyko

Rattner podzielił się również ekscytującą wizją tego, jak technologie wyczuwania obrazów i dźwięków połączone z możliwościami uczenia się oraz dostępem do internetu mogą nam pomóc w codziennym życiu. Niedługo będziemy mogli nosić przy ubraniu lub na okularach niewielką kamerę, która będzie w czasie rzeczywistym analizować to, co widzimy, i dopasowywać te dane do poprzednio wygenerowanego kontekstu, aby wyszeptać nam do ucha nazwiska stojących przed nami osób. Ponadto urządzenia te będą mogły uzyskać dostęp do internetu i wzbogacić informacje werbalne faktami o widocznej osobie odpowiednimi do bieżącej sytuacji.

W San Francisco przedstawiono także najbardziej zaawansowany przykład wyczuwania — interfejs między ludzkim mózgiem a komputerem. W ramach projektu Human Brain Intel dąży do tego, aby pewnego dnia ludzie mogli używać myśli do bezpośrednich interakcji z komputerami i urządzeniami mobilnymi. We współpracy z Uniwersytetem Carnegie Mellon i Uniwersytetem w Pittsburghu Intel Labs bada, co można wywnioskować o kognitywnym stanie osoby na podstawie jej wzorców aktywności nerwowej.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.