Intel na CES 2010: Liczą się nie tylko komputery

08-01-2010, 12:10

Technologie komputerowe w urządzeniach codziennego użytku były motywem przewodnim wystąpienia szefa Intela Paula Otelliniego na targach CES 2010. Zaprezentował on wiele nowości m.in. produkty związane z nowymi procesorami do urządzeń mobilnych. Poruszył też gorący temat, jakim są stereoskopowe technologie 3D.

Wczoraj wspominaliśmy o rozpoczęciu targów CES i otwierającym je wystąpieniu Steve'a Ballmera z Microsoftu, który zaprezentował tablet od HP.

>>> Czytaj: Tablet Ballmera pierwszą ciekawostką z CES 2010 (wideo)

Kolejnym istotnym punktem w programie targów było wystąpienie Paula Otelliniego, prezesa i dyrektora generalnego Intel Corporation. Zaczął on je od opisywania zmian na rynku procesorów.

Przetwarzanie danych nie jest już ograniczone do komputera PC, jest wszędzie -  stwierdził Otellini. - Postępy w łączności, intuicyjnych interfejsach użytkownika, imersyjnej treści oraz wydajności chipów komputerowych sprawiły, że przetwarzanie danych wkroczyło w nowe obszary.

Wychodząc w ten sposób od wizji "osobistego przetwarzania danych", Oteliini pokazał wersję beta sklepu z aplikacjami do netbooków o nazwie Intel AppUp Center. Pierwsze gry, aplikacje edukacyjne, rozrywkowe, zdrowotne i in. można  kupić lub pobrać bezpłatnie pod adresem www.intelappup.com. Acer, ASUS, Dell i Samsung to pierwsi producenci OEM, którzy zapowiedzieli wsparcie dla sklepów z aplikacjami opartymi na Intel AppUp Center.

Jako przykład nowych sposobów łączenia domowych urządzeń komputerowych Otellini pokazał produkt o nazwie Intel Wireless Display. Za pomocą laptopa obsługującego tę technologię i wyposażonego w procesor z nowej rodziny 2010 Intel Core można szybko przesyłać wideo, zdjęcia i inną treść z komputera PC do telewizora HD przez połączenie Wi-Fi. 17 stycznia laptopy firm Dell, Sony i Toshiba oraz adapter telewizyjny firmy NETGEAR z technologią Intel Wireless Display będą dostępne w USA i Kanadzie.

3D zyskuje na znaczeniu

Dyrektor generalny Intela podjął również temat stereoskopowych treści 3D. Jego zdaniem potężne mikroprocesory odegrają centralną rolę w przejściu na tworzenie treści 3D. Otellini powiedział też, że szybkie komputery osobiste umożliwiają tworzenie treści 3D nie tylko w hollywoodzkich studiach, ale również w warunkach domowych. Aby to udowodnić, zademonstrował, jak można samodzielnie rejestrować i edytować wideo 3D w czasie rzeczywistym za pomocą komputera wyposażonego w procesor Intel Core i7.

W tym miejscu warto wspomnieć, że Intel zaprezentował na targach CES 2010 procesory Intel Core i7, i5 oraz i3 wyprodukowane w 32-nanometrowym procesie technologicznym. Po raz pierwszy w historii firmy procesory w nowym procesie technologicznym będą natychmiast dostępne w atrakcyjnych dla masowego klienta cenach i ze zintegrowaną grafiką HD. Intel Core i5 ma być mniej więcej dwa razy szybszy od porównywalnych cenowo procesorów używanych obecnie w komputerach PC.

Otellini opisał również, jak postępy w technologii mikroprocesorowej będą nadal zmieniać sposób, w jaki oglądamy filmy i telewizję 3D w naszych domach. Pokazał nowy sposób wizualnego wyszukiwania programów TV oraz dostępu do internetowych filmów, gier, serwisu Facebook i innych aplikacji za pośrednictwem multimedialnego dekodera telewizyjnego firmy Orange.

Smartfony zyskują moc

- Przed dwoma laty pokazałem zestaw futurystycznych, intensywnych obliczeniowo aplikacji do urządzeń kieszonkowych — powiedział Otellini. — Obliczenia w rzeczywistości wykonywał komputer PC za kurtyną, ponieważ urządzenia kieszonkowe nie dysponowały jeszcze wystarczającą mocą przetwarzania. Dwa lata później to, co zapowiedziałem, stało się rzeczywistością.

Na dowód tych słów Otellini pokazał, jak wielozadaniowość połączona z nowymi interfejsami użytkownika umożliwia tworzenie nowych aplikacji do smartfonów. Szef Intela przeprowadził też pierwszą na świecie demonstrację smartfonu LG Electronic GW990, aby pokazać wydajność intelowskiej platformy "Moorestown". Jest ona przeznaczona do komputerów kieszonkowych i smartfonów.

Tysiące inteligentnych urządzeń

Według Otelliniego wiele urządzeń, których dotychczas nie kojarzono z techniką komputerową, obecnie podłącza się do internetu, aby zapewnić bardziej osobiste wrażenia w domu i poza nim. Przykładem mogą być samochodowe systemy informacyjno-rozrywkowe, cyfrowe znaki interaktywne, kioski sklepowe i urządzenia medyczne. Procesor Intel Atom już zdobywa miejsca w tych urządzeniach. Otellini powiedział, że klienci Intela obecnie opracowują ponad 2500 urządzeń i maszyn z procesorem Intel Atom.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag sprzęttag smartfonytag procesorytag Intel Coretag Inteltag 3Dtag 32 nm
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy