Instalacje rurociągowe w oparciu o nowoczesne techniki montażowe

05-07-2021, 14:40

Czynnikiem w największym stopniu wpływającym na sprawne funkcjonowanie instalacji rurociągów jest przeprowadzenie prawidłowego montażu. Kluczowe znaczenie ma zarówno wykorzystanie odpowiednich elementów konstrukcyjnych, jak i zastosowanie dobrej jakości komponentów mocujących oraz umiejętne rozmieszczenie punktów podparcia. Jedynie wysokiej klasy obejma do rur stalowych jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo użytkowania całego systemu, a jednocześnie podnieść bezawaryjność pracy rurociągów.

Stabilne mocowanie rur

Prawidłowo dopasowana obejma na rurę jest w stanie skutecznie utrzymać jej ciężar, nawet w przypadku zamontowania do stropu lub ściany budynku. W przypadku stosowania tego rodzaju mocowań, należy pamiętać nie tylko o uwzględnieniu obciążeń całego układu. Nie bez znaczenia pozostaje bowiem tendencja do wydłużalności podtrzymywanych przewodów, spowodowana zmianami temperatury. Wszystkie obejmy metalowe do rur należy też we właściwy sposób rozmieścić. Stałe punkty podparcia podnoszą stabilność instalacji, zaś przesuwne ograniczają ruch poprzeczny rur i jednocześnie umożliwiają jej ruch wzdłużny. Takie rozwiązania podnoszą bezpieczeństwo rurociągu niezależnie od występujących obciążeń - zarówno mechanicznych, jak i termicznych.

Ułatwienie i przyspieszenie prac montażowych

Każda obejma do rur powinna być prawidłowo dobrana, dlatego w razie wątpliwości warto skontaktować się działem technicznym firmy Sikla. W asortymencie marki znaleźć można wiele komponentów, które przyspieszają i ułatwiają prace montażowe. Na uwagę zasługują zwłaszcza obejmy do rur z kwasówki, tworzyw sztucznych czy miedzi w formie zestawów wstępnie zmontowanych. Obejmują one zarówno przyłącza do systemów mocowań, jak i łączniki do obejm rurowych. Z ich wykorzystaniem tworzyć można nie tylko mocowania standardowe, ale również podpory prowadzące. Z zestawami mogą być łączone różne obejmy stalowe do rur, włącznie z tymi do mocowań lekkich, średnio ciężkich czy specjalistycznych. Rozwiązanie to niweluje problemy z magazynowaniem, a także ogranicza trudności ze znalezieniem poszczególnych elementów instalacyjnych.

Instalacje rurociągowe w oparciu o nowoczesne techniki montażowe

Rodzaje obejm

Do zniwelowania hałasu oraz drgań posłużyć może obejma do rur z gumą, która za sprawą specjalnego profilu sprawdza się do mocowania instalacji jako łożysko przesuwne do bezszumowego i gładkiego ślizgu. Możliwość przesuwu można zniwelować, demontując pierścienie przesuwne. Tego rodzaju obejma do rur nierdzewna z powodzeniem nadaje się do montażu rurociągów, które zlokalizowane są na podłogach, ścianach lub sufitach. Znajduje zastosowanie w przypadku mocowań instalacji wewnętrznych różnego typu, w tym przemysłowych, sanitarnych czy w budownictwie ogólnym. Jednoczęściowe obejmy na rury stalowe z szybkozłączem pozwalają na przeprowadzenie szybkiego i łatwego montażu, podczas gdy modele przegubowe dwuczęściowe dedykowane są mocowaniu powlekanych i niepowlekanych rur z tworzywa sztucznego. W przypadku rur przewodzących media o wysokich temperaturach, zastosowanie znajdują obejmy do mocowania rur z nakrętką dwugwintową oraz szybkozłączką.

Obejmy do rur chłodniczych

Klimatyzacyjne i chłodzące instalacje rurociągowe wymagają zastosowania specjalnych komponentów. Obejmy na rury stalowe z warstwą izolacji zapobiegają zjawisku kondensacji pary wodnej, za sprawą wkładki z pianką elastomerową na powierzchniach stykowych od zewnątrz oraz płaszcza z czarnej folii PVC. Takie obejmy do łączenia rur stalowych spełniają ponadto wymogi w zakresie eliminowania przenoszenia dźwięków. Nie bez znaczenia pozostaje łatwość montażu, ze względu na elastyczną konstrukcję przegubów. Elastomer gwarantuje optymalne właściwości izolacyjne, a jednocześnie umożliwia mocowanie rur o różnych średnicach przy pomoc obejmy o jednej wielkości. Pianka sprawia, że dopuszczalne różnice są efektywnie wyrównywane. Oferujący takie obejmy do rur producent zadbał, aby mocowanie można było przeprowadzić bez zastosowania pasty uszczelniającej. Wystarczy jedynie dokleić izolację do strony czołowej wkładki, a obejma zaciskowa do rur spełni swoje zadanie.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


Tematy pokrewne:  

tag Siklatag rurytag nowptag nolstag instalacje rurociągowe


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.