Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Innowacyjne projekty domów - o co w tym chodzi?

21-04-2021, 15:40

Dom jest miejscem, w którym spędzamy co najmniej połowę każdego naszego dnia. W przypadku osób młodych, pracujących zdalnie lub emerytów jest to jeszcze więcej czasu. Dom to prywatna oaza, jeden z niewielu punktów na świecie, gdzie możemy odetchnąć od trudów codziennego życia. To tu właśnie koncentrujemy się na sobie, swoich potrzebach i swoich bliskich. Nic więc dziwnego, że posiadanie własnego kąta dla zdecydowanej większości ludzi stanowi priorytet i cel życiowy. Gmach domu to wizytówka jego mieszkańców. Troska o niego jest równie ważna, co dbanie o samego siebie.

O co chodzi w projektowaniu domów?

Kupienie na własność działki pod budowę domu jest wielkim osiągnięciem. We współczesnych realiach wiąże się to zazwyczaj ze sporymi kosztami. Niemniej jednak to dopiero pierwszy krok na drodze do postawienia i zamieszkania we własnym miejscu na Ziemi. Punktem zwrotnym w całej inwestycji jest właściwe nakreślenie projektu domu. Właściwe w tym sensie, iż najlepsze dla nas jako przyszłym domowników są harmonijne proporcje ceny do jakości i ostatecznej wartości nieruchomości. Wielość parametrów do wyboru w obmyślaniu projektu przy jednoczesnej różnorodności oczekiwań klientów powoduje, że wariantów ofert obiektów domowych może być ogrom. Uwzględnia się między innymi preferowaną powierzchnię użytkową. Najczęściej stosuje się podział na przedziały do 150 mkw, 150-180 mkw i powyżej 180 mkw. Jest to dla klienta tym bardziej kluczowe, iż powierzchnia użytkowa stanowi podstawę wyliczania corocznego podatku od nieruchomości. Zoptymalizowane i ergonomiczne projekty domów obejmują dopasowanie do potrzeb i możliwości klientów, a zależne jest to także od liczby kondygnacji. Wyróżnić możemy domy parterowe, piętrowe lub z poddaszem. Ma to istotne znaczenie. Liczba i skład gospodarstwa domowego warunkuje bowiem niezbędną ilość, wielkość i rozmieszczenie w obrębie pięter izb domu. Dodatkowym parametrem branym pod uwagę w trakcie nakreślania projektu jest chęć posiadania garażu lub odwrotnie - poprzestanie wyłącznie na podjeździe dla samochodu. 

Zachowanie standardów bezpieczeństwa

Elementarnym wymogiem, egzekwowanym nie tylko przez rynek, ale też przepisy prawa polskiego, jest bezpieczeństwo posesji i wybudowanego na niej domu. Chociaż kwestia oszczędności jest ważna dla każdego klienta, profesjonalny dostawca usług projektowych i realizatorskich jest zobowiązany do zachowania wszystkich reguł solidności wykonania. Godny zaufania projektant dostrzega optimum pomiędzy niezbędnym poziomem bezpieczeństwa budowli a wizją usługobiorcy. Umiejętność dojścia do kompromisu między swoim doświadczeniem a oczekiwaniami klientów świadczy o profesjonalizmie. Gwarancja wszelkiego rodzaju zabezpieczeń i wysokiej jakości realizacji zależy od dwóch podstawowych kwestii. Po pierwsze, znaczenie ma rzetelność samego projektu, to, czy doświadczony projektant potrafi właściwie pogodzić preferencje i możliwości finansowe nabywców z warunkami samej nieruchomości. Po drugie zaś liczy się jakość wykorzystywanych materiałów i sprzętu budowlanego. W tym przypadku istotne jest doradztwo usługodawcy, który odpowiada przed klientem. Ten zaś posiada określone środki pieniężne przeznaczone pod budowę. Zakupienie surowców pochodzących z tańszych, aczkolwiek niepewnych źródeł może spowodować wydatki przewyższające zaoszczędzoną kwotę. Należy mieć świadomość, że koszt naprawy może być wielokrotnie wyższy niż pochopne oszczędności, na jakie się wcześniej zdecydowaliśmy. By uniknąć przykrych niespodzianek w bliższej lub dalszej przyszłości większość projektantów stale współpracuje z wiarygodnymi producentami materiałów budowlanych. Całościowa kooperacja między realizatorem przedsięwzięcia a nabywcą wpływa na ostateczne wykonanie, stan i walor estetyczny domu.

Projektowanie domów

O budownictwie energooszczędnym od projektu po wykończenie przeczytasz na stronie www.pasywny-budynek.pl

Ostatnie artykuły:

fot. Tavex
fot. ann_zima