Indie: mamy tablet za 35 dolarów

23-07-2010, 11:32

Rząd Indii twierdzi, że udało się opracować taniego edukacyjny tablet za jedyne 35 dolarów. To ciekawe, bo w ramach istniejącego od lat projektu OLPC nie udało się zejść nawet poniżej 100 dolarów.

Od wielu lat działa projekt OLPC, w ramach którego ma powstać tani edukacyjny laptop dla dzieci z biedniejszych państw. Celem projektu był pierwotnie laptop za 100 dolarów. Mimo że celu tego nie osiągnięto, OLPC już pracuje nad edukacyjnym tabletem.

Rząd Indii najpierw miał uczestniczyć w projekcie OLPC, ale potem zrezygnował. Miało to miejsce 4 lata temu. Potem (w maju 2007) indyjskie Ministerstwo Zasobów Ludzkich zapowiedziało, że opracuje własnego laptopa za jedyne 10 dolarów. Już wtedy miały istnieć dwa projekty tak taniego urządzenia, przy czym najtańszy model kosztował 47 dolarów.

>>> Czytaj: Laptop za 10 dolarów?

Dziś Reuters donosi, że Indie mają tablet za 35 dolarów, co ujawnił Minister Zasobów Ludzkich. Z doniesień wynika, że trwają rozmowy na temat masowej produkcji. Urządzenie ma "pamięć, wyświetlacz, wszystko". Sprzęt jest przystosowany do rozbudowy.

Oprogramowanie bazuje na Linuksie, ma przeglądarkę internetową, czytnik PDF i jest zdolne do prowadzenia wideokonferencji. Komputer powstał dzięki współpracy indyjskich instytutów naukowych i technologicznych (źródło: Reuters, India develops world's cheapest "laptop" at $35).

>>> Czytaj: OLPC: Edukacyjny tablet za mniej niż 100 USD

Tanie komputery mają trafić najpierw na uczelnie wyższe. Jeśli tak się stanie, dostęp do osobistego komputera stanie się o wiele łatwiejszy. Może 35 dolarów to więcej niż planowane 10, ale trzeba przyznać, że indyjskie władze i naukowcy stworzyli naprawdę tani edukacyjny sprzęt, a nie efektowny gadżet.

Konkurencyjnemu projektowi OLPC nie raz zarzucano zbytnie przywiązywanie uwagi do efektowności sprzętu. Chyba słusznie. Urządzenia XO były pożądane przez konsumentów w krajach zachodnich i nawet dały początek netbookom, ale dla wielu biednych krajów są nadal zbyt drogie. Wydaje się, że problemem OLPC jest brak skupienia na jednym celu. Niejednokrotnie do urządzeń XO dodawane były nowe "niezbędne" funkcje, które podnosiły cenę.

Przy okazji warto przypomnieć, że poszukiwania naprawdę taniego komputera szły bardzo różnymi drogami. W roku 2008 organizacja Playpower pokazała komputer za 12 dolarów. Był to jednak 8-bitowiec zbudowany w oparciu o sprzęt sprzed 25 lat. Może to niewiele, ale wystarczająco dużo, aby nauczyć dzieci posługiwania się myszą, klawiaturą i nawet elementów programowania.

>>> Czytaj: Komputer za 12 dolarów, czyli powrót 8-bitowców


Źródło: Reuters
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930