Impregnat do drewna - dlaczego warto go stosować?

28-11-2021, 11:25

Aby przedmioty drewniane jak najdłużej zachowały swoje właściwości, konieczna jest impregnacja drewna. W szczególny sposób należy zadbać o elementy drewniane znajdujące się na zewnątrz, ponieważ są one najbardziej narażone na zniszczenia. Jaki impregnat do drewna wybrać, aby osiągnąć oczekiwany efekt?

Drewno to naturalny surowiec, który jest bardzo często wykorzystywany zarówno podczas urządzania domu, jak i na zewnątrz. Jednak bez odpowiedniej konserwacji elementy drewniane są narażone na wilgoć, pleśń czy szkodniki. W konsekwencji drewno może pękać, pęcznieć i zmieniać kolor. Czym zaimpregnować drewno, aby zapewnić mu trwałość i ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi?

Impregnat do drewna – dlaczego warto go stosować?

Impregnat do drewna – czy trzeba go stosować?

Bez odpowiedniej impregnacji surowe drewno szybko uległoby zniszczeniu. Dlatego należy zadbać o zabezpieczenie zarówno drewna ogrodowego, jak i tego, które znajduje się w domu. Impregnat do drewna stosuje się w pierwszym etapie konserwacji, następnie należy zabezpieczyć elementy drewniane dodatkowym środkiem o działaniu ochronno-dekoracyjnym (np. farba do drewna czy lakier). Impregnat chroni drewno przed działaniem grzybów, wilgoci, szkodników, pleśni czy czynników atmosferycznych. Jest to możliwe dzięki temu, że impregnaty zawierają roztwory żywic rozpuszczone woskiem lub pokostem lnianym. Impregnat do drewna nakłada się zwykle pędzlem lub natryskuje specjalnym pistoletem malarskim.

Impregnacja drewna – jakie elementy warto zaimpregnować?

Impregnat wzmacnia strukturę drewna i można go stosować zarówno w przypadku nowych elementów wykonanych z drewna, jak i wcześniej użytkowanych. Impregnacji należy poddać przede wszystkim drewno znajdujące się na zewnątrz, ponieważ jest ono najbardziej narażone na niekorzystne czynniki. Bez odpowiedniego zabezpieczenia już pierwszy deszcz mógłby wyrządzić duże szkody. Dobrej jakości impregnat chroni też przed promieniowaniem UV. Jakie elementy należy zaimpregnować? Są to meble ogrodowe, płoty, altany czy drewniane elewacje. Z kolei w domu warto zaimpregnować podłogi i stropy. Trzeba jednak pamiętać, aby nie używać produktu do elementów, które mają kontakt z żywnością czy też mebli i zabawek dziecięcych.

Jaki rodzaj impregnatu wybrać?

W sklepach znajdziemy różne rodzaje impregnatów do drewna. Do podstawowych rodzajów należą impregnaty ochronno-gruntujące i impregnaty ochronno-dekoracyjne. Impregnat do ochrony drewna gruntujący zabezpiecza przed czynnikami biologicznymi, takimi jak grzyby czy szkodniki i wyrównuje nasiąkliwość drewna. Sprawia przy tym, że drewno lepiej przyjmuje farby czy lakier. Z kolei impregnat dekoracyjny nie tylko chroni, ale też dekoruje drewno. Zabezpiecza on przed czynnikami biologicznymi i atmosferycznymi, a zawarty w nim pigment barwi drewno na wybrany kolor. Wśród impregnatów wyróżniamy:

  • Impregnaty wodorozcieńczalne – to uniwersalne produkty, które szybko schną i można je stosować nawet na lekko wilgotne drewno. Dobrze chronią przed czynnikami biologicznymi i wilgocią.
  • Impregnaty rozpuszczalnikowe – sprawdzają się w przypadku starego i mocno wysuszonego drewna, znajdującego się na zewnątrz.
  • Impregnaty solne – zawierają sole owadobójcze i grzybobójcze, chronią też przed ogniem. Nadają się do ochrony drewna konstrukcyjnego. Nie uodporniają jednak na wilgoć i czynniki atmosferyczne.
  • Impregnat do drewna bezbarwny lub kolorowy – wybierając impregnat, możemy zdecydować się na produkt barwiący, który barwi drewno na wybrany kolor lub też impregnat bezbarwny, który zachowa naturalny wygląd drewna.
Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
fot. Ciscofot. Evolution

Tematy pokrewne:  

tag nolstag impregnat do drewnatag Amin12tag ALH

RSS  pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.