Ile Google zarabia na Nexusie?

12-01-2010, 07:35

Podanie dokładnej wartości wydaje się niemożliwe. Wiadomo jednak, ile kosztują wszystkie części, z których zbudowany jest telefon firmy Google.

Nexus One kosztuje 529 dolarów, jeśli kupimy go w sklepie, oraz 179 dolarów w przypadku podpisania 2-letniej umowy z T-Mobile USA. Ile jednak faktycznie kosztuje telefon firmy Google? Ile ona na nim zarabia? Oszacowanie tego ostatniego może być trudne, jednak problemem nie jest sprawdzenie, jaki jest koszt wyprodukowania urządzenia.

Podjęła się tego firma iSuppli. Po rozebraniu telefonu na części, skatalogowaniu i wycenieniu każdej z nich okazało się, że kosztują one 174,15 dolarów. Najdroższymi elementami są procesor firmy Qualcomm (1 GHz) - 30,50 dolarów, a także dotykowy wyświetlacz firmy Samsung Mobile Display - 23,50 dolarów.

Nie oznacza to jednak, że różnica między kosztami wytworzenia a ceną sklepową jest zyskiem firmy. Konieczne jest doliczenie także wydatków na robociznę, reklamę telefonu, oprogramowanie, opłaty licencyjne czy prace badawcze nad jego stworzeniem. Oszacowanie dokładnego kosztu, a co za tym idzie zysku z jednego urządzenia, wydaje się niemożliwe. Cytowany przez agencję Reuters analityk firmy Charter Equity Research - Edward Snyder - szacuje typowy zysk ze smartfona na poziomie 30 procent.

O tym, ile Nexus One pozwoli zarobić Google, zdecydują jednak klienci. Po tygodniu od pojawienia się na rynku nie są dostępne jeszcze żadne statystyki dotyczące wyników sprzedaży. Apple chwaliło się nimi już po pierwszym weekendzie. Jak należy interpretować brak tych informacji od Google?


Źródło: iSuppli, Reuters
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag smartfonytag Nexus Onetag Google
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy