Idealny pierścionek zaręczynowy czy to możliwe

13-09-2019, 10:19

Zaręczyny to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka – szczególnie, jeśli posiada romantyczną duszę i planuje to wydarzenie co do najmniejszego szczegółu. Chociaż w naszej kulturze to mężczyzna jest odpowiedzialny za złożenie propozycji w odpowiedniej atmosferze, kobiety od najmłodszych lat miewają własne wyobrażenia na temat tego, jak ich zdaniem powinny wyglądać oświadczyny. Niezależnie od tego, czy dokonują się w ekskluzywnej restauracji, czy na Wieży Eiffla, w centrum zawsze jest jeden niewielki przedmiot, który będzie towarzyszył wybrance do momentu ślubu lub do końca życia.

pierścionek zaręczynowy

Pierścionek na palcu – znak wyłączności

Symbolika wyjątkowego prezentu, jakim jest pierścionek zaręczynowy, jest bogata i uwarunkowana kulturowo. Musi on być wykonany z drogocennego metalu, tradycyjnie ze złota – to dlatego, że taka biżuteria jest najbardziej trwała, dzięki czemu może być noszona przez wiele lat i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Pierścionek nie powinien być także zwykłą obrączką, lecz posiadać jeden lub wiele kamieni szlachetnych. Warto wiedzieć, że każdy z nich ma inne znaczenie symboliczne i magiczne – to ono dawniej decydowało o zakupie ozdób częściej niż estetyka. Najpopularniejszym kamieniem w pierścionkach zaręczynowych jest diament, który jest jednym z najtwardszych materiałów na naszej planecie. Spełnia zatem warunek wytrzymałości, a także symbolizuje wierność i zgodę między przyszłymi małżonkami. Okrągły kształt już w starożytności oznaczał doskonałość i wieczność, dlatego to właśnie pierścień zyskał szczególne znaczenie, a noszenie go na palcu serdecznym wiąże się z dawnym wierzeniem, jakoby stamtąd biegła żyła bezpośrednio prowadząca do serca.

Czy cena pierścionka ma znaczenie?

Czytając o tradycyjnym i symbolicznym znaczeniu pierścionków zaręczynowych, możemy zastanawiać się, dlaczego musi to być drogi zakup. Odpowiedź jest taka, że oczywiście nie musi – w granicach odpowiedniej jakości. To, czy wybranka uwielbia szafiry, będące symbolem wiedzy, czy raczej półszlachetny ametyst, kojarzony ze spokojem, znacznie wpływa na ostateczną cenę pierścionka. Jeśli sam rodzaj kamienia nie ma znaczenia, lecz partnerka posiada ulubiony kolor, jest możliwe znalezienie pięknego klejnotu o stosunkowo niskiej cenie w porównaniu do diamentu. Nie warto jedynie oszczędzać na metalu – srebrny pierścionek mógłby nie wytrzymać próby czasu. Rozpiętość cenowa modeli z żółtego i białego złota jest bardzo duża – mogą kosztować od kilkuset do wielu tysięcy złotych. Wybór zależy od osobistego budżetu i oczekiwań ukochanej osoby. Wysoka cena nie zawsze przekłada się na lepszą jakość, lecz może zapewniać większą unikalność pierścionka – jeśli zdecydujemy się na droższy, prawdopodobieństwo spotkania osoby, która posiada taki sam, jest dużo mniejsze.

Co oznacza próba złota?

Numery, które można znaleźć na złotym pierścionku, mają duże znaczenie – określają zawartość czystego pierwiastka złota w materiale. Nie należy sądzić, że im wyższa próba, tym lepsza jest biżuteria, gdyż czyste złoto jest znacznie bardziej podatne na uszkodzenia, niż jego stop w odpowiednich proporcjach. Wysoką trwałością i szlachetnością odznacza się złoto 14-karatowe, a więc próby 585 – takie, w którym czysty pierwiastek stanowi 58,5% całości. Na kolor złota mają wpływ konkretne domieszki. Białe złoto powstaje dzięki dodatkowi palladu, różowe – palladu i cynku, czerwone – miedzi i cynku lub srebra, niebieskie zaś – żelaza i niklu. Wybór koloru pierścionka zaręczynowego zależy oczywiście od upodobań kobiety oraz od kamienia, który będzie w nim osadzony. Osobom o ciepłej cerze poleca się złoto żółte lub różowe, białe złoto zaś stanowi lepszy zamiennik srebra dla kobiet o chłodnej kolorystyce.

Idealny pierścionek zaręczynowy

Niekiedy wybór konkretnego modelu jest utrudniony, na przykład jeśli wybranka na co dzień nie nosi biżuterii i nie wyraziła szczególnych upodobań. W takim wypadku można kierować się jej urodą – nie tylko kolorystyką, lecz także swoistą aurą. Kobietom o dostojnych rysach twarzy bardziej pasują pierścionki, które wyglądają na bogate i duże; z kolei młodzieńczy wygląd podkreśli bardziej delikatna biżuteria. Radą w wyborze posłużą przyjaciółki przyszłej narzeczonej oraz jej rodzina. Aby mieć pewność, że wybieramy model dobrej jakości, warto skorzystać z fachowej pomocy jubilera – przedstawić mu cechy, których oczekujemy od pierścionka i poprosić o porównanie dostępnych opcji.

Korzystając z wiedzy na temat materiałów pierścionków zaręczynowych i ich wariantów, jak najbardziej możliwy jest wybór modelu doskonałego – takiego, z którego wybranka będzie zadowolona przez długie lata i który stanie się wspaniałym symbolem miłości dwojga osób. Przemyślana decyzja jest kluczem do udanych oświadczyn, których wspomnienie skryje się w pierścionku.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.