IBM Lotus: dużo nowości, także mobilnych

04-02-2010, 14:01

Dostarczenie enterprises secure mail dla smartfonów Android, iPhone oraz Nokia Symbian to tylko jedna z wielu nowości ogłoszonych przez IBM. Ponadto firma poinformowała o nowych rozwiązaniach w Lotus Sametime oraz w oprogramowaniu do pracy grupowej.

Enterprise secure mail dla smartfonów

IBM ogłosił plany poszerzenia swojej oferty komunikacji mobilnej klasy enterprise w kolejnej wersji Lotus Notes Traveler. Znajdą się tam poczta, kalendarz i wsparcie kontaktów dla wersji 2.0 i 2.1 systemu operacyjnego Google Android.

Jest też nowa aplikacja IBM na iPhone (Lotus Notes Traveler Companion), która służy do przeglądania zakodowanej poczty. Aplikacja wymaga oprogramowania Lotus Notes Traveler 8.5.1.

Z kolei partnerstwo IBM i Nokii doprowadziło do powstania wielu możliwości współpracy na smartfonach Nokii, włączając w to IBM Lotus Notes Traveler, IBM Lotus Mobile Connect, IBM Lotus Sametime i IBM WebSphere Portal oraz aplikacje na bazie XPages zbudowane za pomocą oprogramowania IBM Domino Designer. Lotus Connections działa również ze smartfonami Nokii na platformie Symbian, umożliwiając użytkownikom współpracę z sieciami społecznościowymi, uaktualnianie informacji oraz dostęp do współdzielonych plików podczas podróży.

Przyszła wersja oprogramowania Lotus Sametime dla smartfonów Nokii na platformie Symbian zaoferuje użytkownikom sygnalizację dostępności, a Lotus Sametime Unified Telephony zapewni funkcję "click-to-call" w języku użytkownika w książce adresowej. Nowe funkcje Lotus Sametime dla urządzeń Nokia będą dostępne w sprzedaży do końca 2010 roku.

>>> Czytaj także: Tivoli Foundations: nowe rozwiązanie IBM dla MSP

Nowości w Lotus Sametime

IBM przedstawił też nowe funkcje rozwiązania IBM Lotus Sametime, w tym spotkań online i rozszerzonej integracji plików audio i wideo, które ułatwiają komunikację i współpracę grupową.

Lotus Sametime 8.5 oferuje funkcję rozpoczynania lub dołączania się do spotkania za pomocą jednego kliknięcia. Użytkownicy mogą zapraszać uczestników do spotkania, przeciągając ich nazwy z listy kontaktowej komunikatora i upuszczając je w odpowiednim miejscu. Uczestnicy mogą również akceptować zaproszenia na spotkanie za pomocą jednego kliknięcia i przesyłać wszelkie materiały dotyczące spotkania metodą "przeciągnij i upuść".

W najnowszej wersji Lotus Sametime funkcje always-ready oraz reservation-less meetings, które oferują zabezpieczenie sal konferencyjnych hasłem, są zawsze dostępne. Dzięki temu spotkanie w trybie online można rozpocząć natychmiast. Dokumentacja, w tym czas trwania spotkania oraz prezentacje, może być przechowywana w spersonalizowanych pokojach konferencyjnych i wykorzystywana w przyszłości.

Ponadto Lotus Sametime oferuje nowego klienta Web, opartego o nowy zestaw narzędzi Web 2.0, które ułatwiają firmom integrację możliwości Lotus Sametime z ich aplikacjami i witrynami. Na przykład, firma może zamieścić na swojej stronie internetowej sygnalizację dostępności, komunikator, funkcje "Click-to-Call" i "Click-to-Meet", aby klienci mogli na stronie internetowej firmy rozpoczynać rozmowy lub zadawać pytania za pomocą jednego kliknięcia.

Więcej informacji o rozwiązaniu UC (unified communications ) firmy IBM, w tym Sametime 8.5, znajduje się na stronie firmy.

Oprogramowanie do pracy grupowej

IBM zaprezentował też udoskonalenia w oprogramowaniu IBM wspomagającym współpracę w zespołach, np. Lotus Quickr i IBM Lotus Connections, które przyczynią się do poprawy efektywności i rozwoju współpracy w organizacjach.

Nowa wersja Lotus Quickr oferuje możliwość uproszczonego korzystania z biblioteki Lotus Quick, łatwą w obsłudze kontrolę dokumentów oraz przeprojektowane forum dyskusyjne w dodatku do nowych funkcji, takich jak kosz oraz folder bezpieczeństwa.

>>> Czytaj także: IBM Systems Truck zawita do Łodzi

Kolejna wersja Lotus Quickr ma też zapewnić udoskonalenia w integracji z ECM, włączając w to integrację bezprzewodową treści zawartych w IBM FileNet Content Manager lub IBM Content Manager bezpośrednio do miejsc w Quickr, prostszy dostęp do metadanych oraz ulepszone możliwości wyszukiwania.

Z kolei Lotus Connections ma zawierać takie funkcje, jak zautomatyzowana rekomendacja ludzi i kontentu grupowego oraz udostępnianie zdjęć/plików wideo. IBM ogłosił też inne funkcje Lotus Connections zawierające udoskonalony system moderacji treści tworzonych przez użytkowników. Wersja ta zaoferuje także ściślejszą integrację z WebSphere Portal oraz Microsoft Sharepoint, a także rozszerzone wsparcie dla rozwiązań mobilnych.

>>> Czytaj także: Więcej o programach dla firm w DI


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy