HP zatrzyma dział pecetów

28-10-2011, 09:47

HP nie wydzieli działu odpowiedzialnego za komputery PC - ogłosiła firma po przeprowadzeniu niezbędnych analiz. Większość komentatorów nie ma teraz wątpliwości, że to dobra decyzja, przynajmniej na najbliższy czas. Szkoda, że nie wiadomo, jak potoczą się dalsze losy działu odpowiedzialnego za webOS.

Sprzedaż komputerów osobistych przez wielu obserwatorów rynku uznawana jest za niskomarżowe przedsięwzięcie z niewielkimi perspektywami wzrostu. W sierpniu HP poinformował, że rozważa sprzedaż części swojego biznesu związanego z wytwarzaniem tego typu urządzeń.

Pomysł wydzielenia lub sprzedaży działu komputerowego od razu nie spodobał się udziałowcom. Przede wszystkim nie wiadomo, kto miałby ten dział kupić. Powołanie do życia kolejnej firmy oznaczałoby koszty, a poza tym komputerowy dział HP jest zyskowny.

Czytaj: HP zwolni 500 osób w związku z porażką TouchPada

Wczoraj HP oficjalnie ogłosiła, że zakończyła "ewaluację strategicznych alternatyw" dla swojego działu Personal Systems Group (PSG) i zadecydowała, że jednostka ta pozostanie częścią firmy.

- HP obiektywnie oceniła strategiczny, finansowy i operacyjny wpływ wydzielenia PSG. Jest jasne po naszej analizie, że zatrzymanie PSG w HP jest właściwe dla klientów i partnerów, właściwe dla udziałowców i właściwe dla pracowników - powiedziała Meg Whitman, CEO HP, dodając - HP jest wierna PSG i razem jesteśmy silniejsi.

Teraz wszyscy analitycy zachowują się tak, jakby oczywiste było, że to najlepsza decyzja. Pełnienie roli jednego z największych dostawców PC-tów daje firmie HP niezwykle mocną pozycję w negocjacjach z dostawcami procesorów, dysków i innych podzespołów. Jest to również działalność wzmacniająca pozycję HP na istotnym strategicznie rynku serwerów. Prowadzenie biznesu w obszarze pecetów nadal ma duże znaczenie dla marki HP.

Wydaje się, że na obecną chwilę podjęto właściwą decyzje. Firmę HP czekają jednak inne, o wiele bardziej istotne decyzje w przyszłości. Trzeba się zastanowić nad tym, w jaki sposób usprawnić biznes związany z komputerami. Trzeba też podjąć decyzje dotyczące rynku mobilnego. Wciąż nie wiadomo, co stanie się z systemem webOS, którego HP nie chce wprowadzać na kolejne urządzenia. Mówi się, że może on trafić w ręce Amazona lub do drukarek, ale co dalej? Czy HP rozważa sięgnięcie po Androida albo oprze się na nowym Windowsie, podobno testowanym na TouchPadach?

Czytaj: TouchPad z Androidem? HP nic o tym nie wie


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031