Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zarówno przychody, jak i zysk jednej z największych firm świata wzrosły, jednak dość skromnie. Rynek komputerów wciąż przeżywa trudne chwile, swoje do powiedzenia miał też marcowy kataklizm w Kraju Kwitnącej Wiśni.

robot sprzątający

reklama


Amerykański koncern Hewlett-Packard, dzień wcześniej niż planowano, ogłosił wyniki finansowe za drugi kwartał 2011 roku, zakończony 31 maja. Przychody firmy wyniosły 31,63 mld USD, o 2,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Jednocześnie o 2,4 proc. wzrosły koszty sprzedaży i operacyjny koncernu, w drugim kwartale wyniosły one 28,66 mld USD. Czyste koszty sprzedaży wyniosły 23,86 mld USD, o 1,2 proc. więcej niż rok temu. Z 722 do 815 mln USD (o 12,9 proc.) wzrosły wydatki na badania i rozwój, natomiast sprzedaż i administracja pochłonęły 3,40 mld USD, czyli o 9,7 proc. więcej niż w pierwszym kwartale roku 2010.

>> Czytaj także: HP stawia na chmurę

Największym rynkiem dla Hewletta-Packarda pozostaje region obu Ameryk. Przychody wyniosły tam 13,8 mld USD, o 2 proc. więcej niż rok wcześniej. Dalej jest EMEA, czyli Europa, Bliski Wschód oraz Afryka - 11,7 mld USD, jest to jednak wartość o 1 proc. niższa niż osiągnięta rok wcześniej. Motorem wzrostu jest region Azji i Pacyfiku, gdzie przychody zwiększyły się o 10 proc., do 6,1 mld USD. Przychody wygenerowane poza Stanami Zjednoczonymi stanowią już 66 proc. całości.

Kraje BRIC wygenerowały przychody o 19 proc. wyższe niż rok wcześniej, odpowiadając jednocześnie za 12 proc. całości.

Przychody ze sprzedaży komputerów (PSG) spadły o 5 proc. rok do roku, przy czym w przypadku klientów biznesowych mieliśmy do czynienia ze wzrostem o 13 proc., a w przypadku klientów indywidualnych ze spadkiem o 23 proc. Urządzenia skanujące i drukujące (IPG) przyniosły 5-procentowy wzrost przychodów. W przypadku usług mieliśmy do czynienia ze wzrostem o 2 proc.

>> Czytaj także: Gartner: Spada sprzedaż komputerów w Europie Zachodniej

Sprzedaż serwerów przyniosła przychody o 15 proc. wyższe, natomiast w przypadku oprogramowania i usług finansowych mieliśmy do czynienia ze wzrostem aż o 17 proc. Widać więc przesunięcie z tradycyjnych produktów ku usługom.

Zysk operacyjny wyniósł 2,97 mld USD, o 3,8 proc. więcej niż rok wcześniej. Tytułem zaliczki na podatek dochodowy Hewlett-Packard odprowadził 588 mln USD, o 21 mln USD więcej niż w okresie luty-kwiecień 2010 roku. Zysk netto wzrósł o 4,7 proc., do poziomu 2,30 mld USD. Zysk na akcję wyniósł z kolei 1,07 USD wobec 0,94 USD rok temu.

Leo Apotheker, dyrektor generalny firmy, powiedział, że HP dostarczył solidne wyniki. Podkreślił, że podstawą strategii firmy jest oferowanie usług, a także generowanie jak najwyższej wartości dodanej dla klientów. Zapowiedział przyspieszenie działań mających na celu przystosowanie firmy do oczekiwań klientów oraz udziałowców koncernu.

Koncern zmienił prognozy na kolejny kwartał oraz na cały rok 2011 w związku ze skutkami marcowego trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii. Teraz firma spodziewa się przychodów w Q311 na poziomie 31,1-31,3 mld USD oraz 129,0-130,0 mld USD w całym roku.

Wszystkie przedstawione dane są zgodne z US GAAP.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Hewlett-Packard