HP Polska obchodzi w tym roku 20 lat działalności. Powstanie oddziału firmy przypadło na ważny czas zmian na polskim rynku, dynamiczny rozwój gospodarki w latach 90. oraz szanse realizacji najważniejszych projektów informatycznych zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.
reklama
Na początku lat 90. najważniejszymi produktami w portfolio HP Polska były instrumenty medyczne oraz rozwiązania dla przedsiębiorstw. Przez kolejne lata portfolio HP rozszerzało się w wyniku fuzji o komputery firmy Compaq, zaawansowane oprogramowanie biznesowe Mercury i ArcSight, usługi outsourcingowe EDS, macierze 3PAR czy przełączniki 3Com. Przejęć było znacznie więcej, ale te znakomicie podkreślają kierunek rozwoju firmy globalnie, co oczywiście przełożyło się na działania na polskim rynku. Jednocześnie firma wycofała się z rynku medycznego, aparatów cyfrowych, projektorów i procesorów PA-RISC.
W pierwszym roku działalności obroty firmy wynosiły 5 milionów dolarów, a warszawskie biuro zatrudniało 50 osób.
Wśród najważniejszych inwestycji firmy w Polsce należy wymienić Globalne Centrum Biznesowe HP we Wrocławiu, w którym obecnie zatrudnionych jest ponad 2000 specjalistów, obsługujących klientów z całego regionu EMEA. W ofercie Centrum znajdują się m.in. usługi z zakresu finansów, HR, łańcucha dostaw i marketingu. Złożoność usług świadczonych przez wrocławskie GCB, a także skala jego działalności sprawia, że jest to jedno z najważniejszych tego typu centrów w Europie.
Pierwszym kontraktem, który firma zalicza do swoich najważniejszych sukcesów, był projekt budowy Systemu Informatycznego dla Lasów Państwowych, podpisany w 1991 roku. Jego budowa wiązała się m.in. z instalacją serwerów w ponad 300 nadleśnictwach oraz ze stworzeniem sieci obsługi serwisowej – co pozwoliło firmie uzyskać dużą przewagę nad konkurencją i poznać uwarunkowania funkcjonowania administracji państwowej.
Kolejne wdrożenia objęły sektor finansowy. Najważniejsze z nich to budowa systemu centralnego dla Narodowego Banku Polskiego, stworzenie systemu IT dla Polskiego Banku Inwestycyjnego, a później dla Lukas Banku, Inteligo i Alior Banku. Ma oznaczać to kilka rewolucji, takich jak: odmiejscowienie klienta, stworzenie podstaw bankowości elektronicznej oraz - przy coraz szybciej rosnących oczekiwaniach klientów - stworzenie elastycznej skalowalnej platformy.
Na początku 2000 roku HP pozyskał kontrakty, które bezpośrednio przełożyły się na komfort życia obywateli. Od 2001 r., dzięki wdrożonemu przez HP systemowi informatycznemu, wymieniono w Polsce ponad 12 mln starych praw jazdy.
Jednym z najważniejszych wyzwań informatycznych dla polskiego oddziału było stworzenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (IACS). Ten system kontroli unijnych dopłat do krajowej produkcji rolnej HP stworzył dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do dzisiaj umożliwił on wypłatę 112 mld złotych 2 mln polskich rolników.
Technologie HP wspierają również policję. System informatyczny Krajowego Centrum Informacji Kryminalnej rocznie pozwala zarządzać dwoma milionami informacji kryminalnych pochodzącymi z 18 służb i urzędów, co skróciło czas przetwarzania danych. KCIK znacznie usprawnił też współpracę służb.
HP miał przyczynić się też do tego, że możemy poruszać się po Europie bez paszportów, stwarzając System Informacyjny Schengen drugiej generacji. Do systemu codziennie trafia około 340 tys. zapytań. Platforma obsługuje różne typy danych i integruje różne aplikacje, dzięki czemu tylko w 2010 r. system opracowany przez HP umożliwił szybsze podróżowanie ok. 100 milionom ludzi.
Z okazji 20-rocznicy istnienia firmy w Polsce, HP zorganizował konkurs dla szkół, w którym 20 zwycięskich placówek otrzyma nowoczesne i w pełni wyposażone pracownie informatyczne.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|