HP chciał sprzedać Palma bez straty

29-12-2011, 09:39

Bez dodatkowych strat chciał Hewlett-Packard wyjść z projektu tabletów. Próba sprzedaży firmy Palm razem z systemem operacyjnym webOS po cenie zakupu spaliła się jednak na panewce.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Zakup firmy Palm w kwietniu zeszłego roku okazał się jedną z bardziej nietrafionych decyzji koncernu Hewlett-Packard. 1,2 miliarda dolarów, które firma zapłaciła, do tej pory nie tylko nie zwróciło się, ale wygenerowało dalsze koszty. System operacyjny webOS, który miał stanowić przepustkę dla HP do świata tabletów i smartfonów, nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Dlatego też w sierpniu tego roku poinformowano o wycofaniu się z podobnych projektów.

Czytaj więcej: HP: 300 mln dolarów straty na TouchPadzie?

Ponieważ TouchPad, tablet od HP, sprzedawał się bardzo słabo, firma podjęła decyzję o obniżce ceny. Dopiero to zwróciło uwagę konsumentów na produkt, dzięki czemu bardzo szybko opróżniono magazyny. Od razu jednak zaczęto spekulować, jaki będzie dalszy los systemu. Naturalnym krokiem było poszukiwanie przez Hewletta-Packarda kupca. W tym kontekście zaczęto wymieniać m.in. Amazona.

Serwis Venture Beat dowiedział się od osoby zbliżonej do projektu Palma, że HP faktycznie próbował go sprzedać. Negocjacje miały być prowadzone także m.in. z Samsungiem czy Intelem. Wydaje się, że problemem była cena. Amerykanie nie chcieli bowiem ponosić dalszych strat i chcieli za Palma otrzymać 1,2 miliarda dolarów, czyli dokładnie tyle, ile sami zapłacili półtora roku temu.

Wydaje się mało prawdopodobne, by po takiej porażce znalazł się chętny na zapłacenie takich pieniędzy. Wartość Palma zdecydowanie spadła w oczach potencjalnych inwestorów. Nie bez znaczenia był także zapewne warunek HP, by mieć cały czas dostęp do tego systemu, gdyż był plan wykorzystania go w drukarkach.

W takiej sytuacji firma podjęła decyzję o przekazaniu webOS-a społeczności open source, by ta dalej pracowała nad jego rozwojem. Dyrektor generalna - Meg Whitman - zapowiedziała jednak, że jej firma będzie chciała w przyszłym roku wrócić jeszcze do projektu tabletów.

Czytaj także: HP: Oprogramowanie priorytetemSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.