Historia internetu ma już 55 lat. Gdzie się narodził i jak wygląda jego przyszłość?

09-05-2018, 22:15

Przez ostatnie pół wieku globalna sieć połączeń zmieniła sposób w jaki pracujemy, spędzamy czas wolny i zdobywamy wiedzę. Rozwój sieci przyspieszy jeszcze bardziej dzięki wdrożeniu sieci 5G oraz sieci intuicyjnych, które wykorzystują interakcje między aplikacjami, użytkownikami i urządzeniami.

1963 - 1983: Pierwsze kroki

W czasach zimnej wojny Amerykanie rywalizowali ze Związkiem Radzieckim niemal na każdym polu. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych powołał specjalną komórkę o nazwie ARPA, która odpowiadała za wypracowanie przewagi technologicznej nad rywalem. Efektem pracy zespołu specjalistów był dokument o zawiłej nazwie: Memorandum for Members and Affiliates of the Intergalactic Computer Network, czyli Memorandum dla członków i oddziałów intergalaktycznej sieci komputerowej opisujący jak działa Internet. Pierwsza wersja sieci o nazwie ARPANET została zaprezentowana w 1969 roku i łączyła komputery z uniwersytetów w Los Angeles, Stanford, Santa Barbara oraz Utah. Dwa lata później Raymond Tomlinson wysłał pierwszego maila.

1984 - 1995: Internet obejmuje cały świat 

W 1984 roku globalny ruch sieciowy wynosił 15 GB. W tym samym roku Leonard Bosack i Sandy Lerner założyli firmę Cisco, która stała się największym dostawcą rozwiązań sieciowych na świecie. Dwóch pasjonatów stworzyło pierwszy router, czyli urządzenie służące do łączenia różnych sieci komputerowych.

Pod koniec lat 80-tych nastąpił kolejny punkt zwrotny w historii rozwoju internetu. Angielski naukowiec Tim Berners Lee stworzył „www” (ang. World Wide Web), czyli przestrzeń, w której przechowywane są informacje i można je odszukiwać wpisując specjalny adres. Tak powstały podwaliny stron internetowych. W 1990 roku opracowano pierwszą wyszukiwarkę internetową, która została udostępniona do powszechnego użytku rok później. W 1994 roku ruch sieciowy osiągnął 25,83 TB miesięcznie, tj. ekwiwalent aż 5500 płyt DVD. W tym samym roku powstał pierwszy blog, dokonano pierwszej transakcji finansowej (zakupu płyty Stinga Ten Summoner's Tales) oraz zaprezentowano pierwszy banner internetowy. Rok później powołano do życia pierwszy portal społecznościowy www.classmates.com. Jedenaście lat później w Polsce powstał jego odpowiednik o nazwie nasza-klasa.pl.

1996 - 2016: Era mobilności i Internetu Rzeczy

W 1996 nastąpił przełom w sferze mobilności, do sieci podłączono pierwszy telefon. Dwa lata później zaprezentowano technologię 3G. Według szacunków Cisco do 2021 roku 12 miliardów urządzeń będzie miało połączenie z Internetem, a więcej ludzi będzie miało telefon komórkowy niż dostęp do bieżącej wody. Kolejny krok milowy w rozwoju sieci nastąpił w roku 1990, kiedy narodził się koncept Internetu rzeczy, sieci połączonych urządzeń, które mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane. Niecałe 20 lat później, urządzeń podłączonych do sieci było więcej niż ludzi na świecie. Na przełomie wieków doświadczyliśmy również pierwszego ataku DDoS polegającego na wysłaniu ogromnej liczby zapytań i zajęciu wszystkich wolnych zasobów, co uniemożliwia korzystanie z danego serwisu. Cyberprzestępca wykorzystuje narzędzie o nazwie Trinoo do sparaliżowania sieci komputerowej uniwersytetu w Minnesocie na ponad dwa dni. W 2004, po raz pierwszy ruch sieciowy osiągnął ponad 1 Eksabajt. Do przechowania takiej liczby danych potrzebne byłoby 270 milionów płyt DVD. Dziesięć lat później było to już 42,4 Eksabajtów.

Sieci intuicyjne i technologia 5G przyszłością Internetu

W zeszłym roku zaprezentowano nową generację sieci internetowej – sieć intuicyjną. Koncepcja inżynierów Cisco zakłada stworzenie intuicyjnego systemu działającego w oparciu o sztuczną inteligencję, który niweluje zagrożenia, automatycznie łączy nowe urządzenia, a przy tym ewoluuje, uczy się i przewiduje. Stanowi to odpowiedź na potrzeby rynku, gdyż zgodnie z przewidywaniami już w 2020 roku, milion nowych urządzeń będzie podłączanych do sieci co godzinę. Obecnie sieć intuicyjną testuje NASA, które chce wykorzystać rozwiązanie do pierwszego lądowania człowieka na Marsie.

Z kolei cały mobilny świat czeka z zapartym tchem na premierę sieci 5G, która ma zapewnić mniejsze niż kiedykolwiek opóźnienia. Poza zwykłymi użytkownikami z nowego rozwiązania skorzystają producenci samochodów autonomicznych czy firmy logistyczne wykorzystujące drony w procesie dostaw. Ponadto wdrożenie 5G wpłynie na rozwój wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

Źródło: Cisco


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy