Hamlet zablokowany przez Bibliotekę Brytyjską. To dla dobra dzieci?

13-08-2013, 08:44

Biblioteka Brytyjska zablokowała Hamleta? Brzmi to jak żart, ale pewien bloger faktycznie nie mógł czytać arcydzieła online, bo zostało uznane za pełne przemocy. Dzieje się to w kraju, w którym cenzura sieci ma zataczać coraz szersze kręgi.

Dziennik Internautów wiele pisze o tym, dlaczego cenzurowanie internetu jest złym pomysłem. Lada dzień może się okazać, że cenzurowane są nawet sztuki teatralne, a w kwestii internetowej przestępczości niewiele się zmienia.

Hamlet blokowany w Bibliotece Brytyjskiej

Najnowszy tego dowód dała Biblioteka Brytyjska. Odwiedził ją bloger Mark Forsyth, który pracował w bibliotece nad swoją książką i w tym celu potrzebował konkretnego cytatu z Hamleta. Aby znaleźć ten cytat, bloger wpisał do Google frazę "Hamlet MIT". Chciał znaleźć stronę instytutu MIT, na której umieszczono dzieła Shakespeare'a (shakespeare.mit.edu).

Forsyth bardzo się zdziwił, gdy kliknął w link do szukanej strony i zobaczył komunikat o zablokowaniu strony ze względu na treści z przemocą. Oczywiście Hamlet zawiera takie treści, ale w Bibliotece Brytyjskiej chyba powinien być dostępny?

Po kolejnej próbie odwiedzenia strony bloger został poinformowany, że próba dostępu do treści z przemocą została zarejestrowana.

zdjęcie pomnika
Zdj. pomnika Hamleta z Shutterstock.com

Spokojnie, to tylko blokada

Mark Forsyth zgłosił sprawę pracownikom biblioteki. Oni zgłosili to działowi IT, co wymagało przeliterowania nazwiska Shakespeare'a (sic!).

Forsyth próbował przy okazji pytać, jak to się dzieje, że Biblioteka Brytyjska blokuje stronę MIT. Dział IT nie wydawał się zdziwiony i tłumaczył, że blokada jest wprowadzona na poziomie usługi Wi-Fi w bibliotece, tak jakby ta usługa nie miała nic wspólnego z biblioteką (zob. The Inky Fool, Hamlet is Banned).

Mark Forsyth nie jest pewny, kto w tej sytuacji oszalał. Odniósł jednak wrażenie, że blokowanie Hamleta w Bibliotece Brytyjskiej jest absurdalne niezależnie od tego, kto tę blokadę wprowadził. Zapewne wiele osób się z nim zgodzi.

Nadzorca nie musi znać Shakespeare'a

Ta historia świetnie pokazuje, jak działa cenzura internetu. Nadzorca blokuje treść w oparciu o "obiektywne kryteria". Może to być bardzo cenna treść, której nie powinno się blokować. Nadzorca może o tym nie wiedzieć. Przedstawicielem nadzorcy może być ktoś, kto nie wie, jak zapisać nazwisko jednego z czołowych pisarzy swojego kraju.

Sonda
Blokowanie dzieł Shakespeare'a w Bibliotece Brytyjskiej to...
  • absurd
  • mało znacząca pomyłka
  • bardzo dobra decyzja
wyniki  komentarze

Opisana sytuacja miała miejsce w Wielkiej Brytanii. W tym kraju premier nawołuje do cenzury internetu dla dobra dzieci. Ta cenzura pierwotnie miała obejmować pornografię, ale praktycznie może dotyczyć także stron z przemocą, o alkoholu i in. Byłoby zabawnie, gdyby pewnego dnia Hamlet online stał się niedostępny dla znacznej części Brytyjczyków.

Problem cenzurowania internetu w bibliotekach był badany w Polsce przez Fundację Panoptykon. Okazało się, że niedoskonałe mechanizmy cenzury mogą spowodować blokowanie portali informacyjnych, Wikipedii albo wyszukiwarki połączeń kolejowych.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031