Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Hakerzy złamali 8-znakowe hasło w mniej niż godzinę: Co teraz?

31-10-2023, 18:33

Czy Twoje hasła mają 8 znaków? Jeżeli tak, to najwyższy czas na zmiany. Nowe badania przeprowadzone przez firmę Hyve Systems dowodzą, że 8-znakowe hasła można złamać w mniej niż godzinę. Zobacz jakiej długości hasła zalecają teraz eksperci.

Hakerzy złamali 8-znakowe hasło w mniej niż godzinę: Co teraz?

W skrócie

Nowe badania obalają mit, że 8-znakowe hasła są wystarczająco bezpieczne. Firma Hyve Systems użyła do złamania takiego hasła komputera z procesorem GPU Nvidia RTX 4090, co zajęło jej mniej niż godzinę. Eksperci zalecają obecnie minimum 12-znakowe kombinacje lub hasła składające się z przynajmniej 4 losowych słów.

Więcej szczegółów

  • Firma Hyve Systems wykorzystała komputer z procesorem GPU Nvidia RTX 4090 do złamania 8-znakowego hasła w mniej niż godzinę.
  • Zdaniem ekspertów, do zatrzymania napastników wystarczy teraz 12-znakowa kombinacja znaków.
  • Firma 1Password stosuje hasła o długości 19 lub 20 znaków, ale na swoim blogu przyznaje, że wystarczy 11-15 znaków, jeśli hasło jest odpowiednio wygenerowane.
  • Konkurent 1Password, NordPass, zaleca hasło składające się z minimum 12 znaków, ale idealnie 16.

Dlaczego to ważne

Cyberbezpieczeństwo jest coraz bardziej pod lupą w miarę rosnącej liczby ataków hakerskich. Zwiększenie mocy obliczeniowej komputerów sprawia, że starsze zalecenia dotyczące haseł stają się przestarzałe, co może narazić użytkowników na ryzyko.

Zdaniem ekspertów

- Według ekspertów zwiększenie długości haseł jest o wiele ważniejsze niż dodanie wymagań w zakresie złożoności.  (...) Nasze stanowisko w zakresie tworzenia haseł jest bardzo podobne. Chętnie podpisujemy się pod rekomendacją Microsoftu, czyli co najmniej 12 znaków - Rafał Dembicki Dembicki, Technical Director z firmy Log Plus.

Szerszy obraz

O ile mit o bezpieczeństwie 8-znakowych haseł był kiedyś prawdziwy, obecnie postępy w technologii obliczeniowej sprawiają, że takie hasła są łatwo złamane. Tym samym stają się one najmniejszym wspólnym mianownikiem w łańcuchu cyberbezpieczeństwa. Zalecenia dotyczące haseł muszą być zaktualizowane i dostosowane do nowych możliwości technologicznych.

Co jeszcze warto wiedzieć

  • Proton, firma oferująca szyfrowane usługi poczty elektronicznej, obliczyła, że 15-znakowe hasło jest poza zasięgiem najbardziej nowoczesnych systemów obliczeniowych.
  • Niektóre firmy, jak 1Password, idą dalej, stosując hasła o długości nawet 19 lub 20 znaków.

Podsumowując

8-znakowe hasła już nie gwarantują wystarczającego poziomu bezpieczeństwa. Eksperci zalecają teraz hasła o długości co najmniej 12 znaków lub składające się z 4 losowych słów. To ważny moment dla aktualizacji praktyk związanych z cyberbezpieczeństwem.

 

Foto: Freepik. Treść w oparciu o materiał prasowy


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik