Falę komentarzy wśród polskich internautów wywołała wczorajsza premiera GTA IV - jednej z najbardziej oczekiwanych gier roku. Internautom chodzi o usługę Windows Live, przez którą obsługiwany jest tryb multiplayer w najnowszej odsłonie serii. Nie byłoby problemu, gdyby... Windows Live był dostępny dla Polaków. W aktualizacji przedstawiamy stanowisko Microsoftu oraz opinię Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Nietypowa instalacja
Pierwszym zaskoczeniem jest samo uruchomienie instalatora. Jako ekran powitalny użytkownik widzi okienko z dwoma przyciskami, niezdefiniowanymi znakami i logo Grand Theft Auto IV. Czytelnik blogu Netologia.pl podpisujący się jako Marcin zauważa:
Po włożeniu DVD z grą rzeczywiście pojawił się ekran z «dziwnymi» znakami, ale nie przesadzajmy (...) Tam są tylko dwa przyciski i nawet jeśli nie uda ci się «trafić» z pierwszym razem to włączenie «mój komputer» i odpalenie instalacji ponownie trwa 5 sekund.fot. Netologia.pl - Instalator GTA IV
Gdyby jednak chodziło tylko i wyłącznie o proces instalacji, zapewne o polskim wydaniu nie byłoby tak głośno. Internautów zdenerwował fakt, iż do skorzystania z rozgrywki wieloosobowej potrzebne jest konto w usłudze Windows Live. Nie byłoby problemu, gdyby... w Windows Live mogli rejestrować się Polacy.
I Ty możesz zostać Amerykaninem...
Według autora wpisu na Netologia.pl pudełko z grą powinno być zaopatrzone wyraźną inforamcję o braku usługi Windows Live dla Polaków. "Bo co mi z multiplayera w którego nie mogę grać i gry w której nie mogę zapisać stanu gry?" - retorycznie pyta autor notki.
W związku z powyższym Dziennik Internautów wysłał pytanie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zapytaliśmy, czy na pudełku z grą obok informacji o trybie wieloosobowym powinna być wyszczególniona informacja, że usługa Windows Live jest niedostępna w Polsce. Odpowiedź znalazła się w aktualizacji tekstu poniżej.
DI skontaktowało się również z Microsoftem w sprawie usługi Windows Live. Interesowało nas, dlaczego usługa nie jest dostępna dla Polaków oraz kiedy można spodziewać się jej wprowadzenia. Odpowiedź od firmy Microsoft przedstawiamy poniżej w aktualizacji.
AKTUALIZACJA
Dziennik Internautów zdobył opinię Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pan Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKiK informuje:
Przedsiębiorca (w tym przypadku producent bądź dystrybutor gry) jest zobowiązany do umieszczenia na opakowaniu pełnej i rzetelnej informacji dotyczącej produktu. Niedozwolone jest sugerowanie cechy produktu, której w rzeczywistości nie posiada
Z wypowiedzi rzecznika Urzędu jasno wynika, że informacja o niedostępności Windows Live dla Polaków powinna zostać umieszczona na pudełku z grą.
Microsoft nie wie, kiedy udostępni Windows Live Polakom
Redakcja DI otrzymała również wypowiedź Piotra Pągowskiego, szefa działu Entertaiment and Devices w Microsoft Polska, którą publikujemy w całości:
Niestety usługi Games for Windows Live i Xbox Live nie są dostępne. Nie mamy w tej chwili żadnej oficjalnej informacji na temat daty uruchomienia tych serwisów w Polsce. Śledzimy na bieżąco rozwój rynku gier w Polsce i słuchamy uważnie opinii użytkowników. Bierzemy oczywiście też pod uwagę rozwój infrastruktury pozwalającej na granie w sieci. Gdy tylko będziemy znali daty wprowadzenia usług na rynek Polski, natychmiast przekażemy te informacje prasie.
Wciąż niestety, mimo prób kontaktu, DI nie otrzymało stanowisko firmy Cenega Poland.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|