Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Gry online i Web 2.0 na celowniku przestępców

23-01-2008, 13:26

Programy szpiegujące stały się w ubiegłym roku bardziej rozpowszechnioną formą złośliwego oprogramowania, niż inne szkodniki. Można się spodziewać, że kradzieże informacji wraz ze zwiększoną liczbą ataków na graczy online i użytkowników Windows Vista będą głównymi utrapieniami bieżącego roku - wynika z raportu "Internet Security Outlook" firmy CA.

robot sprzątający

reklama


W raporcie "Internet Security Outlook" znajdujemy m. in. podsumowanie ubiegłego roku. Wynika z niego, że w okresie od stycznia do października 2007 r. ilość szkodliwego oprogramowania wzrosła szesnastokrotnie.

Programy szpiegujące po raz pierwszy stały się bardziej rozpowszechnioną formą szkodliwego oprogramowania, niż konie trojańskie. W 2007 r. 56% całego szkodliwego oprogramowania stanowiły programy szpiegujące, 32% — konie trojańskie, 9% — robaki, a 2% — wirusy.

Najczęściej występującymi programami szpiegującymi były programy adware, konie trojańskie i programy pobierające pliki bez wiedzy użytkownika. Natomiast wśród robaków najbardziej rozpowszechnione były w tym roku proste robaki sieciowe i te instalujące się na nośnikach wymiennych.

Raport mówi również o tym, że w roku ubiegłym ciągle aktualnymi problemami były fałszywe programy zabezpieczające i ataki przeprowadzane równocześnie wieloma sposobami (hybrydowe). Spam według CA stanowi już 90% wszystkich wiadomości, co pokrywa się ze statystykami firmy Barracuda Networks.

Prognozy

Specjaliści CA przewidują, ze w roku bieżącym drastycznie wzrośnie liczba komputerów zainfekowanych przez boty. Aby uniknąć wykrycia, przestępcy tworzący tego rodzaju sieci zmieniają taktykę i decentralizują działania przy użyciu architektur typu peer-to-peer (P2P).

Firma przewiduje też, że pod obstrzałem znajdą się gracze. Zdaniem specjalistów zasoby wirtualne będą dla cyberprzestępców tak samo cenne, jak realne zyski finansowe.

Na celowniku mogą się również znaleźć serwisy społecznościowe i usługi Web 2.0. Ich stale rosnąca popularność sprawia, że gromadzi się w nich duża liczba potencjalnych ofiar, które stosunkowo słabo orientują się w kwestiach bezpieczeństwa komputerów. Jeśli chodzi o usługi Web 2.0, to w ocenie CA ich wdrażanie jest stosunkowo łatwe, ale konfigurowanie ich w sposób zapewniający pełne bezpieczeństwo może być sporym wyzwaniem.

Większe zagrożenie będzie się także wiązać z Windows Vista. Specjaliści z CA uważają, że w związku z rosnącym udziałem tego systemu w rynku będzie rosła liczba zagrożeń dla niego dedykowanych. CA zwraca uwagę na to, że w 2007 r. rozpoznano już 20 luk w zabezpieczeniach tej platformy.

Firma przewiduje też, że urządzenia bezprzewodowe pozostaną bezpieczne. Pokrywa się to z prognozami firmy G DATA.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

ReactOS 0.3.4 już jest

Źródło: CA



Ostatnie artykuły:

fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag złośliwe oprogramowanietag wirusytag spamtag malwaretag CA