Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Groźne ramki na zaufanych stronach WWW

09-07-2010, 11:57

Bardzo wysoko, bo aż na piątym miejscu comiesięcznego rankingu zagrożeń firmy ESET, został sklasyfikowany JS/TrojanDownloader.Pegel.BR - nowe zagrożenie atakujące z poziomu pozornie bezpiecznej strony WWW.

To niepozorny skrypt, który wszczepiony do kodu słabo zabezpieczonej strony internetowej dodaje do jej zawartości ramkę IFrame. Ramka ta zwykle pozostaje dla użytkownika niewidoczna ze względu na wyjątkowo mały rozmiar lub tło upodabniające ją do reszty strony.

Jak tłumaczą eksperci z firmy ESET, ramka ta stanowi równocześnie rodzaj otwartej bramy do zupełnie innej witryny, będącej wirtualnym odpowiednikiem składowiska niebezpiecznych odpadów. Wizyta internauty na znanej, ale zainfekowanej stronie może skutkować przeniknięciem do jego komputera różnego rodzaju zagrożeń.

Przed szkodnikiem tym ochroni użytkowników większość pakietów antywirusowych - uspakajają specjaliści. Osoby, które nie korzystają z żadnych programów zabezpieczających, mogą zainstalować w swojej przeglądarce wtyczkę umożliwiającą kontrolowanie i blokowanie wybranych skryptów oraz apletów na przeglądanych stronach (w przypadku Firefoksa może to być np. NoScript).

>> Czytaj także: Wtyczka Trend Micro chroniąca przed atakami z użyciem IE

Lista wirusów czerwca wg laboratoriów ESET
fot. ESET - Lista wirusów czerwca wg laboratoriów ESET
Liderem czerwcowego zestawienia zagrożeń, przygotowanego przez laboratoria firmy ESET, pozostał robak internetowy Conficker. Drugą i trzecią pozycję w rankingu zajęły INF/Autorun rozprzestrzeniający się za pomocą przenośnych pamięci USB oraz Win32/PSW.OnLineGames służący do kradzieży loginów i haseł do popularnych gier sieciowych. Pierwszą dziesiątkę zamyka zagrożenie HTML/ScrInject.B, które - podobnie jak JS/TrojanDownloader.Pegel.BR - atakuje poprzez dodanie złośliwego skryptu do kodu strony WWW, dzięki czemu możliwe jest pobranie na dysk komputera ofiary kolejnych złośliwych aplikacji.

Lista zagrożeń powstaje dzięki ThreatSense.Net - technologii zbierania próbek wirusów od ponad 140 milionów użytkowników na całym świecie. Na ataki narażeni są posiadacze systemu operacyjnego Windows.

>> Czytaj także: Komputery Apple coraz częściej na celowniku cyberprzestępców


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Spółka ATM rośnie w siłę

Źródło: ESET