Broszury, tablice informacyjne, szkolenia z pierwszej pomocy – firmy produkcyjne robią, co mogą, aby przypomnieć pracownikom zasady BHP. Unikatową koncepcję dbania o bezpieczeństwo wdrożyła huta Ardagh Glass, której pracownicy wymyślili i opracowali… grę planszową.
reklama
Polskie zakłady pracy są coraz bardziej bezpieczne – tak wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2018 r., w którym zgłoszono ponad 84 tys. poszkodowanych w wypadkach przy pracy, czyli o 4,6% mniej niż w ub. roku. Zmniejszyła się również liczba poszkodowanych przypadająca na 1 000 osób pracujących (tzw. wskaźnik wypadkowości) z 6,84 w 2017 r. do 6,37 w roku ubiegłym.
Tendencje spadkowe nie powinny jednak osłabiać czujności kadr menedżerskich, szczególnie zaś w regionach, gdzie wskaźnik wypadkowości jest najwyższy (po 7,88 w woj. wielkopolskim I dolnośląskim, 7,59 w woj. warmińsko-mazurskim) oraz wśród pracowników najbardziej narażonych branż, jak: górnictwo i wydobywanie, przetwórstwo przemysłowe czy transport i magazynowanie itd. Warto cały czas inwestować w bezpieczeństwo pracy, na przykład zapewniając pracownikom odpowiednie środki ochrony osobistej, takie jak kaski, okulary ochronne i rękawice. Każdy sklep BHP oferuje tego typu sprzęt.
Troska o to, by pracownicy przestrzegali zasad BHP to proces żmudny, który jest jednak kluczowy dla poprawy bezpieczeństwa. W Ardagh Glass analizuje się wszystkie wypadki - również te, które zdarzają się w zagranicznych zakładach grupy, a następnie wdraża działania korygujące, prewencyjne oraz udoskonala środki ochrony osobistej itd. Dariusz Szczęsny, Starszy Inspektor w tej hucie twierdzi, że wszystkie te działania przekładają się na spadającą z roku na rok liczbę wypadków oraz krótsze nieobecności pracowników. Czy to powód do zadowolenia? Zdaniem eksperta BHP-owiec nigdy nie powinien spoczywać na laurach. Od lat inspektor obserwuje, że pracownicy z długim stażem pracy w pewnym momencie tracą czujność. Rutyna jest największym wrogiem, bo… rutyna usypia. Dlatego tak ważne jest, by stale szukać nowych sposobów dotarcia do pracowników.
Przełomowy sposób na przypomnienie kolejnych zagrożeń w codziennej pracy w hucie znaleźli jej pracownicy, którzy stworzyli grę planszową „Misja bezpieczny hutnik”. Gra polega na przejściu przez cały proces produkcyjny w hucie szkła, unikając przy tym wszelkich zagrożeń. Głównym tematem gry jest BHP, ale ponieważ akcja dzieje się w hucie szkła pojawiają się ciekawostki dotyczące tego materiału oraz ochrony środowiska.
Pomysłodawcą gry jest Lucie Pszonkova, Kierownik Działu Administracji Sprzedaży - prywatnie mama czwórki pociech, które jako pierwsze testowały grę. W zespole opracowującym znalazł się również Inspektor ds. BHP, Specjalista ds. kreowania wizerunku pracodawcy oraz Specjalista ds. szkoleń i rozwoju.
Gra składa się z kilku elementów, a w trakcie pokonywania kolejnych pól uczestnik zabawy odpowiada na pytania związane z BHP. Czasami, w nagrodę za „bezpieczne zachowanie” lub „niebezpieczne zachowanie”, proszony jest o nagradzanie lub karanie kolegi – to dodatkowy element rywalizacji. Gracze zachęcani są też do aktywności fizycznej - w odpowiednich miejscach na planszy proszeni są o zrobienie „pompek”, „pajacyków”, lub „kocich grzbietów”. Przed rozpoczęciem rozgrywki należy przeczytać krótką informację o tym, jak powstają wyroby szklane – to pomaga zagłębić się w tematykę.
Jak dotąd firma przekazała pracownikom ponad 700 sztuk gry.
Źródło: Ardagh Group
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|